Vyšší teploty přináší zvířecím obyvatelům planety mnohá úskalí. Někteří živočichové tak mění „tvar“ svého těla a přivlastňují si větší zobáky, nohy a uši, aby lépe regulovali svou tělesnou teplotu.
Ornitoložka Sara Ryding z Deakin University v Austrálii popsala, jak zvířata reagují na změnu klimatu obměnou stavby některých částí těla. Studie byla publikována v časopise Trends in Ecology and Evolution, informuje o tom server ScienceDaily.
Ryding uvádí, že se mnohdy v médiích ohledně změny klimatu diskutuje o tom, jak to lidé překonají a jaké technologie pomohou. „Je nejvyšší čas, abychom připustili, že se těmto změnám musí přizpůsobit i zvířata. To se však děje v mnohem kratším časovém období, než by tomu bylo po většinu evolučního času,“ říká Ryding.
Dodává, že změna klimatu na zvířata vytváří velký tlak. Některé druhy se přizpůsobí, jiné ne. Klimatická změna je však složitý a mnohostranný jev, který se objevuje postupně, takže je obtížné určit pouze jednu příčinu změny „tvarů“, poznamenává Ryding.
Že je ale na vině klimatická změna je velmi pravděpodobné. Ke změnám totiž dochází v mnoha geografických oblastech a mezi různými druhy. Kromě změny klimatu je tak zde jen málo společného.
Nejvíce zaznamenané jsou změny zejména u ptáků. Například u několika druhů australských papoušků v průměru od roku 1871 narostla velikost zobáků o 4–10 %. To navíc každoročně pozitivně koreluje s letní teplotou.
Změny se týkají i savců
Ke změnám ovšem dochází i u savců. Objevují se záznamy o delších ocasech i nohou u různých druhů hlodavců. „Zvýšení velikosti, které zatím vidíme, je poměrně malé – méně než 10 % – takže je nepravděpodobné, že by změny byly okamžitě patrné,“ říká Ryding. Čeká se ovšem, že ke změně velikosti dojde například u uší.
Ryding chce ve výzkumu na toto téma pokračovat. Má v plánu prozkoumat změny u australských ptáků pomocí 3D skenování jedinců nacházejících se v muzeích.
Uvádí také, že se zvířata vyvíjejí, aby to přežila. „Nejsme si ale jisti, jaké jsou další ekologické důsledky těchto změn. Nebo že všechny druhy jsou schopné se změnit a přežít,“ dodává Ryding.