Dvoutýdenního klimatického summitu Organizace spojených národů se v Egyptu zúčastní přes 30 tisíc lidí. Jedná se o 27. ročník události známé jako COP. Světoví lídři, vědci a aktivisté při ní budou debatovat o dalších krocích potřebných pro zastavení klimatické změny. Jedním z hlavních bodů bude diskuze o tom, zda by měly bohaté státy začít kompenzovat ty méně rozvinuté a více náchylné k přírodním katastrofám. Informoval o tom server BBC a US News.
V Egyptu se v neděli začali sjíždět účastníci klimatického summitu COP27. Pořádá se v resortu ve městě Šarm aš-Šajch na břehu Rudého moře. Jedná se o výroční událost Organizace spojených národů (OSN) zahájenou podepsáním mezinárodní smlouvy v Riu roku 1992. Od té doby se světoví lídři, diplomaté, vědci a aktivisté potkávají, aby diskutovali o možnostech boje s klimatickou změnou. I když akce začíná v neděli, přijede do Egypta více než 120 zástupců různých států až v pondělí. Informoval o tom server BBC.
Každý z nich před ostatní vystoupí s pětiminutovým proslovem představujícím jeho očekávání od summitu. Po jejich odjezdu pak delegáti začnou vyjednávat o dalších společných krocích. Dohromady na akci přijede okolo 30 tisíc lidí. Mezi nimi jsou také aktivisté nebo členové různých skupin, kteří se zúčastní doprovodných workshopů, výstav nebo kulturních představení. Někteří z nich však do Egypta odmítli zamířit kvůli reportům o tamním porušování lidských práv. Někteří egyptští aktivisté také novinářům BBC sdělili, že jim úřady zabránili se summitu zúčastnit.
Climate change won’t wait, we must act now.
— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) November 6, 2022
Today, countries from all around the world meet at #COP27 to increase efforts on the global climate action.
We are leading the way with the #EUGreenDeal, which aims to make the EU climate neutral by 2050.
Událost zahájí uvítací proslovy šéfa oddělení OSN věnující se klimatické změně Simona Stiella i egyptského ministra zahraničí a prezidenta COP27 Sameha Shoukry. „Konference se stane světovým zlomovým okamžikem pro klimatickou akci,“ vzkázal pak minulý týden novinářům Shoukry. Podle Stiella by se měl zase současný summit věnovat především přechodu od závazků k „masivní transformaci“. Diplomaté a vědci by se tak měli bavit především o tom, jak své sliby v následujících letech proměnit ve skutečné činy.
Jedním z hlavních bodů COP27 bude diskuze o širším financování rozvojových a ohroženějších států
Jedním z hlavních bodů diskuze bude rovněž financování rozvíjejících států. Ti totiž dlouhodobě usilují o finanční balíček nazývaný „ztráty a poškození“. Skrz něj by měli více rozvinuté a bohaté státy vypomáhat chudším zemím, které jsou zároveň přírodními katastrofami více zasažené.
Nyní jim totiž pomáhají s přípravami na možnou transformaci nebo ochranu, ale ne v boji se současnými problémy. Bod týkající se tohoto problému je zařazený na provizorní agendě summitu. Podle serveru US News však ještě budou muset státy hlasovat o tom, zda jej zařadí i na ten oficiální.
„Víme, že Evropané nás podporují. Ještě ale musíme počkat, zda se hlasování rozhodnou zablokovat Spojené státy americké, nebo nikoli,“ okomentoval situaci vědec a ředitel Mezinárodního centra pro klimatickou změnu a rozvoj Saleemul Huq. Letos se přitom čím dál více se zhoršující klimatická změna poměrně jasně projevila.
Příkladem byly například obrovské povodně v Pákistánu nebo Nigérii, ale i extrémní vlny horka v Indii i státech Evropy. Program OSN pro životní prostředí (UNEP) proto vydal nedávno report ukazující, že neexistuje „žádná věrohodná cesta“, jak by svět mohl udržet globální oteplování pod 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovní.