Han Lay, vicemiss Myanmaru (Barmy) měla minulý týden dojemný proslov na soutěži krásy v thajském Bangkoku, kde se vyslovila proti vládě vojenské junty. Nyní se do své rodné země nechce nějaký čas vrátit, informuje BBC.
Proslovy modelek na soutěžích krásy se zřídkakdy dostanou do titulků hlavních médií. Jiná situace ale byla po dvouminutovém projevu vicemiss Myanmaru Han Lay, která se v Thajsku hlasitě vyslovila vůči zvěrstvům, která páchá armáda na občanech její země.
„V tuto chvíli, v tento den v mé zemi Myanmaru umírá spousta lidí,“ řekla kráska, která se v Thajsku zúčastnila soutěže Miss Grand International. „Prosím pomozte Myanmaru. Potřebujeme mezinárodní pomoc, a to rychle.“ Od 1. února, kdy armáda provedla v zemi převrat, zemřelo na barmských ulicích už 550 lidí. Většinou kulkami ozbrojených sil, které střílí do demonstrantů, ale také do lidí v jejich domech při častých raziích. Armáda má už na svědomí i smrt několika desítek dětí.
Sama byla demonstrovat
Dvaadvacetiletá Han Lay, studentka psychologie na univerzitě, nemluvila jen tak: měsíc před odletem do Thajska na soutěž se sama demonstrace proti nenáviděné juntě zúčastnila. Vydala se protestovat do Rangúnu, největšího barmského města.
Han Lay poskytla nyní telefonický rozhovor BBC, ve kterém řekla, že si je jistá, že díky svému proslovu je v hledáčku armády. Proto se rozhodla v Thajsku zůstat ještě minimálně tři měsíce.
„Bojím se o svou rodinu a mám strach i o svoji vlastní bezpečnost. Hodně jsem mluvila o armádě a situaci v Myanmaru. A všichni ví, že o některých věcech se nyní mluvit nesmí,“ řekla BBC. „Mí přátelé mi řekli, abych se teď rozhodně nevracela,“ dodala. Promluvit se podle svých slov rozhodla pro to, že novináře režim umlčuje a zavírá.
Obavy královny krásy rozhodně nejsou neopodstatněné. Policie minulý týden zatkla 18 celebrit, influencerů na sociálních médiích a dva novináře za „podněcování ke vzpouře“. Ve všech případech šlo o lidi, kteří se veřejně vyslovili proti nadvládě junty.
Výhrůžky na sítích
Han Lay uvedla, že ji po jejím projevu nekontaktoval nikdo z armády ani politiků, dostává ale výhrůžky na sociálních sítích. „Lidé mi píšou, že jestli se vrátím do Myanmaru, čeká mě vězení. Většina komentářů je ale pozitivních,“ řekla BBC vicemiss. Uvedla také, že jeden z jejích přátel byl už zabit. „Nebyl ani na demonstraci. Šel do restaurace na kávu a cestou ho zastřelili,“ řekla.
Vojenská junta v Myanmaru vězní několik demokraticky zvolených politiků, včetně premiérky Su Ťij. Tu viní z vyzrazování státního tajemství, korupce a vlastnictví nelegálních komunikačních prostředků, tedy vysílaček.