Podle nejnovější zprávy o využívání kryptoměn vytvořené společností Chainalysis se na první místo opět dostal Vietnam, na páté místo se vyšplhaly Spojené státy a na seznam se vrátila Čína. O zprávě informoval server Cryptonews.
Podle zprávy „The 2022 Geography of Cryptocurrency Report“ se na prvních pěti místech globálního indexu přijetí kryptoměn umístily Vietnam, Filipíny, Ukrajina, Indie a Spojené státy, v tomto pořadí. Napsal o tom server Cryptonews.
Do první desítky se dále podle celkového pořadí indexu dostaly Pákistán, Brazílie, Thajsko, Rusko a Čína.
Vietnam druhý rok po sobě na prvním místě
Vietnam se již druhým rokem po sobě umístil na 1. místě v přijímání kryptoměn. Zpráva uvádí, že podle dílčích žebříčků vykazuje tato země „extrémně vysokou kupní sílu a přijetí podle počtu obyvatel napříč centralizovanými, DeFi [decentralizovanými financemi] a P2P [peer-to-peer] kryptoměnovými nástroji“.
Chainalysis dále upozornila na průzkum z roku 2020, podle kterého 21 procent vietnamských spotřebitelů uvedlo, že používá nebo vlastní kryptoměny. Místní média navíc naznačují, že hry založené na kryptoměnách jsou ve Vietnamu velmi populární – jak pro hráče, tak pro vývojáře.
Pozoruhodné jsou také Filipíny vzhledem k tomu, že „udělaly obrovský skok“ z 15. na 2. místo.
„Obě tyto země mají podobné hnací síly růstu: hry typu play-to-earn (P2E) a převody peněz ze zahraničí,“ uvádí zpráva.
USA se posunuly na páté místo
Mezitím se v žebříčku posunuly Spojené státy. Letos se umístily na 5. místě, přičemž v roce 2021 byly na 8. místě a v roce 2020 na 6. místě. Zajímavé je, že zatímco v ostatních dílčích indexech se země umístila v první trojce, v případě počtu obyvatel a využívání P2P směnných služeb očištěných o kupní sílu je až na 111. místě.
Podle zprávy „to není překvapivé, protože náš výzkum ukazuje, že využívání P2P směnných služeb bývá nejvyšší v zemích s nízkou kupní silou,“ a dodává:
„Možná nejzajímavější je skutečnost, že Spojené státy jsou v našem indexu The 2022 Global Crypto Adoption Index zdaleka nejlépe hodnocenou rozvinutou zemí z prvních 10 trhů a jednou ze dvou, které se spolu s Velkou Británií dostaly do první dvacítky.“
Western Europe remains the worlds largest crypto economy acc to the new @chainalysis geography of crypto report.
— Patrick Hansen (@paddi_hansen) October 23, 2022
On-chain activity has grown 1-30% YOY, in Germany even by 47%.
Crypto is undoubtedly one of the greatest economic opportunities for Europe in a long time. pic.twitter.com/YRTYmnURtA
Další země se posunula výrazně vzhůru: poté, co byla v roce 2021 třináctá, přistála letos Čína na desátém místě. Podle dílčích indexů je Čína „obzvláště silná“ ve využívání centralizovaných služeb, přičemž se umístila na 2. místě, pokud jde o objem transakcí očištěný o kupní sílu, a to jak na celkové, tak na maloobchodní úrovni.
Co je zde třeba vzít v úvahu, je zásah čínské vlády proti kryptoměnám a zákaz uvalený na veškeré obchodování s kryptoměnami v září 2021. Přesto podle zprávy,
„Ačkoli zákaz zpočátku způsobil velký pokles aktivity v oblasti kryptoměn, čínský trh se v posledních měsících odrazil zpět, což naznačuje, že zákaz je možná neúčinný nebo volně prosazovaný.“
Dominance rozvíjejících se trhů
Chainalyisis uvedl, že v roce 2021 zesílil specifický trend – „indexu dominují rozvíjející se trhy“. Právě v těch bývají kryptoměny často používány pro posílání plateb ze zahraničí nebo pro spoření při vysoké inflaci domácí měny.