V severozápadním regionu Kagera v Tanzanii zemřelo pět lidí po nákaze virem marburg, uvedlo tamní ministerstvo zdravotnictví. Běžným příznakem onemocnění podobného ebole je vysoká horečka, po které mnohdy následuje krvácení a selhání orgánů. Ve středu na to upozornily servery BBC a Deutsche Welle.
Tanzanská ministryně zdravotnictví Ummy Mwalimu informovala, že se nemoc podařilo podchytit. Podle svých slov je přesvědčena, že se nebude dále šířit. Tři lidé se léčí v nemocnici a úřady trasují 161 kontaktů, dodala ministryně. Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) je mezi oběťmi zdravotnický pracovník, napsal server Deutsche Welle.
Sousední Uganda a Keňa jsou kvůli šíření viru ve stavu nejvyšší pohotovosti.
Tanzania has confirmed eight cases of Marburg in its first-ever outbreak, according to the WHO https://t.co/uxsfVSBEnk pic.twitter.com/1iZz8Hkbw3
— Al Jazeera English (@AJEnglish) March 22, 2023
Africké CDC do Tanzanie ve snaze zastavit šíření viru vyslalo tým expertů. „Vyzýváme veřejnost, aby pokračovala ve včasném sdílení informací s úřady, aby bylo možné co nejúčinněji reagovat,“ uvedlo středisko v prohlášení.
WHO ocenila tanzanskou strategii boje proti šíření nákazy. „Úsilí tanzanských zdravotnických orgánů o zjištění příčiny onemocnění je jasným důkazem odhodlání účinně reagovat na jeho šíření,“ prohlásila doktorka Matshidiso Moeti, regionální ředitelka WHO pro Afriku.
Moeti také uvedla, že WHO spolupracuje s tanzanskou vládou na „rychlé implementaci kontrolních opatření, aby se šíření viru zastavilo“.
Virus marburg je příbuzný stejně smrtícího viru ebola − patří do skupiny filovirů − a podle WHO zabíjí v průměru polovinu nakažených. Jedná se o závažné onemocnění, jehož příznaky zahrnují bolesti hlavy, horečku, bolesti svalů, zvracení krve a krvácení. Dle WHO nebyla k léčbě schválena žádná vakcína ani antivirová léčba, rehydratace nicméně zvyšuje šanci na přežití, upozornil server BBC.
Poslední ohniska jsou soustředěna v Africe
Nedávné případy nákazy virem marburg se objevily v Africe, kde kvůli němu v minulosti zemřely stovky lidí.
Virus byl poprvé identifikován v roce 1967 poté, co se v Německu a Srbsku současně nakazilo a zemřelo 31 lidí. Od té doby se vyskytly případy v Guineji, Ugandě, Angole, Konžské demokratické republice, Keni a Jihoafrické republice, uvádí WHO.
Rovníková Guinea ohlásila první ohnisko nákazy minulý měsíc. Podle WHO a místních úřadů zemřelo nejméně devět lidí. V červenci loňského roku zemřeli v Ghaně po nákaze virem dva lidé a 98 kontaktů bylo umístěno do karantény. V roce 2021 potvrdili guinejští zdravotníci první případ v západní Africe, zatímco šíření viru v Angole v roce 2005 připravilo o život více než 300 lidí.
Virus nejčastěji přenáší kaloň egyptský. Mezi lidmi se virus šíří kontaktem s tělesnými tekutinami infikovaných osob nebo s povrchy, jako jsou kontaminované lůžkoviny.