Potravinové doplňky obsahující vitamín D snižují rizika psychických problémů, sebepoškozování a sebevražd, zjistil rozsáhlý výzkum provedený na skupině bývalých amerických veteránů. Vědci tyto výsledky popisují jako významné, nutné jsou však další klinické studie. Informoval o tom server Gizmodo.
Vojáci trpí psychickými problémy, sebepoškozováním a myšlenkami na sebevraždu nadprůměrně často. Pravděpodobnost, že si sami sáhnou na život, je v jejich případě o 1,5 procenta vyšší než u ostatních dospělých.
Vědci analyzovali data několika tisíc bývalých amerických vojáků pod správou amerického ministerstva pro záležitosti veteránů a údaje osob užívajících vitamín D porovnali s těmi, kteří jej nekonzumovali.
Vitamin D Supplements Linked to Reduced Risk of Suicide, Study of Veterans Finds https://t.co/ZNwxj0rYhi pic.twitter.com/TF2ZA47kk2
— Gizmodo (@Gizmodo) February 4, 2023
Web Gizmodo napsal, že pozorovali významnou spojitost mezi vitamínem D a nižšími riziky psychických problémů, sebepoškozování a sebevraždy. Souvislost mezi lepším psychickým stavem a vitamínem D je podle nich jasná.
Zatím však nemohou stoprocentně říci, že za lepší duševní zdraví veteránů může právě vitamín D. Studii provedli na osobách, které braly doplňky stravy s vitamínem D na předpis. Ve skutečnosti jsou ale tyto produkty snadno dostupné.
Problém spočívá v tom, že osoby, které berou tyto doplňky na předpis, mohou mít kvalitnější zdravotní a sociální pojištění. Vědci však upozorňují, že jejich výsledky jsou dostatečně robustní, aby bylo možné je považovat alespoň za příslib.
Sluneční antidepresivum
Výzkum publikovaný v PLOS One uvádí, že veteráni s příjmem vitamínu D na přepis měli o 44 procent méně pokusů o sebevraždu. Ještě výraznější efekt popsal u černošských veteránů. V jejich případě klesla rizika pokusů o sebevraždu či sebepoškozování o 60 procent.
Vitamín D je vitamínem slunce. Syntetizuje se na lidské pokožce při kontaktu se slunečními paprsky. Jeho nedostatek vede ke zdravotním problémům, jako jsou slabost kostí a svalů, zvýšená rizika srdečních chorob, kognitivní poruchy, dětské astma a některé typy rakoviny.
Souvislosti mezi hladinou vitamínu D v krvi a psychickými problémy naznačily již některé dřívější studie. Může to nějak souviset s tím, že nedostatek slunečního svitu v zimních měsících zvyšuje pravděpodobnost depresí a melancholie? Pokud vědci vitamín D otestují v klinických studiích, pak by mohl sloužit jako antidepresivum.
Jedná se o bezpečné, levné a volně dostupné doplňky stravy, které by navíc nevyvolávaly vedlejší účinky. Britská studie nedávno popsala emocionální otupělost a absenci pozitivních pocitů u pacientů užívajících antidepresiva ze skupiny SSRI. Tyto léky sice potlačí vnitřní bolest, jako daň si však vezmou i pacientovo štěstí.