Vládní koalice předložila návrh důchodové reformy, která počítá se zastropováním důchodového věku na 67 letech. Tato změna by se týkala všech, kdo se narodili v roce 1989 a později. Reforma se momentálně nachází ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně a její projednávání doprovází dlouhé debaty, zejména ze strany opozice.
Koalice, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, upravila původní návrh zákona. Původně měl věk odchodu do důchodu růst o dva měsíce ročně, nyní však navrhuje jeho zvyšování pouze o jeden měsíc. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) oznámil, že vláda plánuje zastropovat věk odchodu do důchodu na 67 letech, informoval server iDNES.cz. Pro lidi narozené mezi roky 1966 a 1988 má platit postupné zvyšování důchodového věku, každý rok o jeden měsíc navíc.
Lidé budou v budoucnu odcházet do důchodu nejpozději v 67 letech věku, řekl dnes poslancům ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Horní limit má zavést úprava vládní reformy penzí.https://t.co/qvaLzNqAAm
— Deník.cz (@denikcz) October 2, 2024
Opoziční hnutí ANO návrh vlády ostře kritizuje. Andrej Babiš, předseda ANO, během tříhodinového projevu ve Sněmovně slíbil, že pokud bude mít hnutí opět vládní odpovědnost, vrátí věk odchodu do důchodu zpět na 65 let, informují Novinky.cz.
Vedle zvýšení důchodového věku se reforma zaměřuje i na další opatření. Koalice navrhuje nový způsob výpočtu důchodů pro lidi, kteří pečují o těžce nemocné členy rodiny, a zvažuje výhodnější předčasné důchody pro vybrané profese. Piráti navíc předložili návrh na automatickou valorizaci rodičovského příspěvku.
Jednání ve Sněmovně přerušili poslanci po třináctihodinové debatě. Schvalování důchodové reformy bude pokračovat, ale už nyní je jasné, že se budou projednávat další pozměňovací návrhy. Po schválení ve třetím čtení musí zákon projít Senátem a získat podpis prezidenta.