Od ledna 2023 se očekává strmý nárůst regulované složky elektřiny, který je způsoben mimo jiné povinným dotováním obnovitelných zdrojů. Tuto finanční zátěž budou muset opět nést občané, jelikož vláda přenesla platby na ně.
Ministr průmyslu Jozef Síkela navrhoval pokrýt podporu zelených zdrojů z výnosů z prodeje emisních povolenek. „Ministerstvo průmyslu a obchodu možnost využití výnosů z emisních povolenek na pomoc s vysokými cenami energií v příštím roce navrhovalo od léta,“ uvedl mluvčí resortu Marek Vošahlík.
Nicméně, gestorem zákona o využívání emisních povolenek je ministerstvo životního prostředí, které tvrdí, že takový postup by byl v rozporu s pravidly EU. Podle ministerstva životního prostředí nelze peníze z povolenek použít na podporu již v minulosti instalovaných fotovoltaik, které stát slíbil dotovat. Toto se promítá do faktur za elektřinu u domácností i firem.
Evropská komise potvrdila tvrzení ministerstva životního prostředí a odkázala na revidovanou směrnici evropského obchodování s emisními povolenkami. Ta umožňuje použít výnosy z dražeb emisních povolenek pouze na rozvoj obnovitelných zdrojů, a nelze je tedy použít na podporu dříve vystavěných zařízení.
Výnosy z dražeb emisních povolenek jdou do Modernizačního fondu, který byl zřízen na období 2021-2030 a podporuje investice do modernizace energetických systémů a zvyšování energetické účinnosti. Peníze z Modernizačního fondu budou použity ke klimatické transformaci, k níž se Česká republika zavázala souhlasem s Evropskou zelenou dohodou (Green Deal).
Česká republika bude mít na zelenou transformaci k dispozici bilion korun, z nichž část půjde z Modernizačního fondu a část z připravovaného Sociálního fondu pro opatření v oblasti klimatu, který bude opět čerpat peníze z emisních povolenek, ale z nového doplňkového systému.
Toto opatření může nejvíce postihnout většinovou společnost kromě postupného ukončení prodeje vozidel s spalovacími motory. Povolenky ovlivní ceny pohonných hmot i vytápění budov, což podle odhadů může znamenat zdražení benzinu až o tři koruny za litr.