Ve školách v Mexiku vstoupil v platnost zákaz nezdravých potravin. Vláda se tak snaží bojovat s jednou z nejhorších epidemií obezity a cukrovky na světě. Zákaz platí od pondělního rána. Informuje o tom CNN, NBC News a další servery.
Nařízení, která mexická vláda poprvé zveřejnila na podzim loňského roku, jsou přímo namířena proti pochutinám, jako jsou sladké ovocné nápoje, balené chipsy, umělé vepřové kůže a arašídy s příchutí sóji a chilli. Tedy pamlsky, které po desetiletí konzumovala drtivá většina mexických školáků, což si vybralo svou daň: podle UNICEF jedí děti v Mexiku více nezdravých potravin než kdekoliv jinde v Jižní Americe.
Mexico bans junk food sales in schools to combat child obesity: ‘Farewell, junk food!’ https://t.co/yFGdacMXVc pic.twitter.com/c5wg7mjgu2
— New York Post (@nypost) March 30, 2025
Sladké a nezdravé potraviny tvoří 40 procent dětského jídelníčku, uvádí UNICEF. Epidemii dětské obezity označila organizace za alarmující. Podle vládních statistik je již třetina mexických dětí považována za děti s nadváhou nebo za obézní.
Školy musí nyní postupně vyřadit z prodeje všechny potraviny a nápoje, na kterých je byť jen jedno černé varovné logo označující vysoký obsah soli, cukru, kalorií a tuku. Mexiko zavedlo tento povinný systém označování na přední straně obalu v roce 2020.
Zákon také vyžaduje, aby školy podávaly výživnější alternativy nezdravých potravin, jako jsou například tacos s fazolemi, a nabízely pitnou vodu.
„Sbohem, nezdravé jídlo,“ napsalo mexické ministerstvo školství na síť X a oznámilo, že zákon vstoupil v platnost. Vláda také podle CNN vyzvala rodiče, aby vařili svým dětem zdravá jídla.
„Je mnohem lepší jíst fazolové taco než sáček bramborových lupínků,“ řekla mexická prezidentka Claudia Sheinbaum, která se o tuto snahu zasadila.
„Jednou z hlavních zásad nového mexického školského systému je zdravý životní styl,“ řekl Mario Delgado, ministr zdravotnictví. „Rodiče takovou změnu opravdu vyžadují,“ cituje jej NBC News.
Budou školy zákaz dodržovat?
Ambiciózní pokus Mexika přetvořit kulturu stravování pozorně sleduje celý svět. Nejen v Mexiku, ale i v dalších zemích se vlády snaží zvrátit globální epidemii obezity.
Ve Spojených státech například ministr zdravotnictví Trumpovy administrativy Robert F. Kennedy Jr. slíbil, že změní národní potravinový systém a „uzdraví Ameriku“: ministr se chce zaměřit na tzv. ultra zpracované potraviny, aby omezil prudký nárůst obezity a nemocí.
Ředitelům škol, u nichž bylo zjištěno porušení nařízení, hrozí vysoké pokuty v rozmezí od 545 do 5450 dolarů (až 125 000 korun).
Média ovšem upozorňují, že předchozí zákazy nezdravých potravin se v zemi velmi složitě dodržovaly. V Mexiku je 255 000 škol, z nichž mnohé nemají vodu, internet ani elektřinu. Vymáhání dodržování zákona tak bude obtížné.
Vláda může také těžko zakázat prodej nezdravých potravin mimo školní areály. Venku pouliční prodejci obvykle nabízejí dětem o přestávkách a po skončení vyučování sladkosti, chipsy, nachos a zmrzlinu.