Ruskou delegaci na setkání uskupení G20 na Bali v polovině listopadu povede ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle ruského velvyslanectví v Indonésii se totiž ruský prezident Vladimir Putin summitu zúčastní pouze virtuálně. Novináři odhadují, že se tím snaží vyhnout scénáři, ve kterém by ho ostatní světoví lídři kvůli trvající válce na Ukrajině otevřeně bojkotovali. Informoval o tom server Al Jazeera a The Guardian.
Chystaný summit G20 na Bali je prvním setkáním lídrů nejrozvinutějších ekonomik světa od začátku války na Ukrajině. Z toho důvodu se ruská delegace nejspíše obává reakce ostatních státníků. Na setkání plánovaném na 15. listopad proto za Rusko pojede jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov.
„Program prezidenta Putina ještě upravujeme, summitu by se totiž mohl zúčastnit virtuálně,“ oznámila k situaci šéfka protokolu ruské ambasády v Indonésii Yulia Tomskaya. O neúčasti ruského prezidenta na setkání G20 informoval server The Guardian.
Online se summitu nejspíše zúčastní také ukrajinský prezident Volodmyr Zelenskyj. Toho na setkání pozval indonéský prezident Joko Widodo. I po nátlaku některých západních států totiž odmítl Rusko z konference vykázat. Zavázal se místo toho k neutralitě a z toho důvodu pozval také ukrajinského prezidenta, i když jeho země není členským státem G20.
„Summit nepokládám za politické fórum, ale diskuzní prostor o ekonomice a rozvoji,“ odůvodnil podle serveru Al Jazeera své rozhodnutí Widodo. Už začátkem týdne přitom indonéský prezident sdílel svůj názor o tom, že se dle něj Putin chystaného setkání pravděpodobně nezúčastní.
Russian dictator Vladimir Putin decided to skip G20 summit
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) November 9, 2022
The reason for the decision is the fear in the Kremlin that Western leaders will demonstrably avoid Putin. They are allegedly planning to send Russia’s FM Sergei Lavrov instead.https://t.co/qS1FhdsITX
📷AFP pic.twitter.com/3S5jQSLza1
Na Bali se v půlce listopadu potkají lídři 19 nejsilnějších ekonomik světa, tedy mimo jiné Austrálie, Spojených států amerických, Evropské unie, Mexika, Indie, Turecka nebo Jižní Koreji. Debatovat budou především o současných problémech dodavatelských řetězců a globálním nedostatku potravin a paliva.
Tyto problémy totiž z části způsobila také válka na Ukrajině. Zúčastnit by se summitu měl také čínský prezident Si Ťin-pching a americký prezident Joe Biden. Osobně se tak potkají poprvé od začátku Bidenova úřadu.
Bojkotovat ruského prezidenta na summitu G20 se chystal například i americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe Biden přitom už dříve uvedl, že pokud by se Putin na summit dostavil, on sám by svou účast odřekl. Ruského prezidenta totiž dle svých slov požaduje za „válečného zločince“. Biden také už v březnu uvedl, že by Rusko dle něj mělo být z uskupení G20 vyloučeno.
Zástupci jeho administrativy měli rovněž podle serveru CNN několikrát odejít z událostí pořádaných pod skupinou G20, kterých se účastnili také ruští delegáti. Rusko pak na Ukrajině nedávno utrpělo několik ztrát. Jeho armáda se musela například stáhnout z města Cherson na jihu Ukrajiny.
Americký prezident by pak se svým čínským protějškem měl podle nedávného oznámení diskutovat o ekonomice a trhu. Obě země mají přitom v současnosti poměrně napjaté vztahy, a to mimo jiné kvůli konkurenci v oblasti technologie. Rozdílné ale mají i názory na politickou ideologii a současnou geopolitiku.
Několik týdnů před ruskou invazí na Ukrajinu například čínský prezident Si Ťin-pching oznámil, že má s Ruskem „přátelství bez omezení“. Od té doby také Čína odmítla Rusko za válku na Ukrajině odsoudit nebo o ní hovořit jako o „invazi“.