Kim Čong-un pozval ruského prezidenta Vladimira Putina na návštěvu Severní Koreje během jejich vzácného setkání. Informovala o tom agentura Reuters či Al-Jazeera.
Pozvání ruského prezidenta do Severní Koreje zvyšuje obavy USA, že by osa Moskva-Pchjongjang mohla posílit ruskou armádu na Ukrajině a poskytnout Kimovi citlivou raketovou technologii.
Putin podle severokorejské státní tiskové agentury KCNA pozvání přijal. Kreml ovšem zprávu zatím nepotvrdil, uvádí agentura Reuters. Od ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 Putin cestoval do zahraničí jen zřídka.
Kim Jong-un invites Putin to North Korea after summit brings ties to ‘a new level’ https://t.co/WClIgX7qCQ
— Guardian news (@guardiannews) September 14, 2023
Kim pokračuje v turné po východním Rusku po summitu s Putinem na kosmodromu Vostočnyj, jak uvádí Al-Jazeera. Oba vůdci se během setkání ve středu navzájem nazývali „soudruzi“ a připili si na své přátelství ruským vínem poté, co Putin ukázal Kimovi nejmodernější ruské vesmírné zařízení a vedli rozhovory se svými ministry obrany.
„Na konci recepce Kim Čong-un zdvořile pozval Putina na návštěvu KLDR, až k tomu bude vhodná doba,“ uvedla KCNA s odkazem na Korejskou lidově demokratickou republiku, oficiální název Severní Koreje.
„Putin přijal pozvání s potěšením a znovu potvrdil svou vůli pokračovat v historii a tradici přátelství mezi Ruskem a KLDR,“ uvedla KCNA.
Složení delegace je výmluvné
Pro Spojené státy a spojence je rostoucí přátelství mezi Kimem a Putinem znepokojivé. Washington obvinil Severní Koreu z poskytování zbraní Rusku, ale není jasné, zda byly nějaké dodávky opravdu uskutečněny. Rusko i Severní Korea tato tvrzení popřely. Slíbily však prohloubit obrannou spolupráci. Během červencové návštěvy ruského ministra obrany v KLDR mu Kim ukázal zakázané balistické střely.
Severokorejský vůdce by měl také navštívit továrnu na letadla a odcestovat do Vladivostoku, kde si prohlédne ruskou tichomořskou flotilu. Kimova delegace zahrnuje jeho ministra obrany, jeho nejvyššího vojenského velitele a ředitele muničního oddělení země.
Leif-Eric Easley, profesor mezinárodních studií na Ewha Womans University v Soulu, uvedl, že členové Kimovy delegace, stejně jako místo konání summitu, byly „docela výmluvné“, přestože nebylo vydáno žádné společné prohlášení.
„Složení Kimovy delegace naznačuje, že Severní Korea může poslat munici do Ruska výměnou za vojenskou technologii,“ uvedl Easley. „Měl by to být budíček pro všechny ostatní členské státy OSN o nutnosti zdvojnásobit úsilí při prosazování sankcí vůči Pchjongjangu.“
Ve své zprávě KCNA uvedla, že se oba vůdci dohodli na dalším posílení strategické a taktické spolupráce tváří v tvář „vojenským hrozbám, provokacím a tyranii imperialistů“.