Humanitární organizace po celém světě vyhlašují sbírky na pomoc Ukrajině. Nejinak je tomu v Česku. Jak se mohou jednotlivci zapojit do finanční pomoci?
Ruská invaze na Ukrajinu ve čtvrtek 24. 2. brzy ráno spustila vlnu solidarity po celém světě. Humanitární a neziskové organizace zřizují sbírky, do kterých přispívají města, regiony, kulturní a sportovní organizace i jednotlivci.
Kam je možné přispět?
Člověk v tísni
Nezisková organizace Člověk v tísni odsoudila akt ruské agrese. Na pomoc zřídila sbírku SOS Ukrajině. V první fázi bude zajišťovat nejzákladnější potřeby: potraviny, finance a zázemí pro vnitřní uprchlíky. Následovat by měla pomoc uprchlíkům v okolních státech. Organizace působí na Ukrajině od roku 2014, hlavně na východě podél „linie kontaktu“ se separatistickými republikami.
“Toto je akt agrese a odpovědí mají být tvrdé sankce západních států vůči Rusku. Člověk v tísni nemůže zastavit útok, ale můžeme pomoct lidem, kteří před boji utíkají. Proto vás žádáme o příspěvek na konto sbírky SOS Ukrajina. Všechny prostředky půjdou přímo na pomoc nejohroženějším lidem na Ukrajině, případně na pomoc uprchlíkům v okolních zemích,” říká Šimon Pánek, ředitel Člověka v tísni.
Skupina českých investorů Pale Fire Capital poslala na sbírku SOS Ukrajině 21 milionů korun, 10 milionů přispěl pražský magistrát. K 24. 2. 14:00 se vybralo již 75 milionů korun.
Pokud tuto sbírku podpoříte na portálu Daruj Správně, ČSOB zdvojnásobí každý dar.
Lékaři bez hranic
Tato humanitární nezisková organizace se zaměřuje na poskytování zdravotní péče obětem přírodních katastrof i válečných konfliktů. Na Ukrajině, zejména v její východní části, působí dlouhodobě. Momentálně se na jejím území nachází 180 lékařů.
Červený kříž
Primárně nyní dodává zdravotnický materiál ukrajinskému Červenému kříži. Poskytuje mobilní podporu zdravotnickým týmům na Ukrajině. Podpořit Červený kříž můžete prostřednictvím veřejné sbírky s číslem účtu 333999/2700 a variabilním symbolem 1502. Využít lze i dárcovskou SMS a on-line platbu.
SOS ADRA: Pomoc Ukrajině
Veřejnou sbírku spustila i organizace ADRA. Je v propojení s partnerskou organizací ADRA Ukrajina. Finanční dary z této sbírky budou použity na distribuci poukazů na nákup základních potravin, hygienických potřeb a dalších nezbytností v postižených oblastech.
Portál pro snadné darování
Stejně jako v případě organizace ADRA, je možné přes online portál nadace Via pro snadné darování Darujme.cz přispět i do sbírky organizací UNICEF, Charita Česká republika nebo organizace Paměť národa, která prostředky poskytne ukrajinské neziskové organizaci Come Back Alive. Ta se dlouhodobě zabývá distribucí ochranných pomůcek a zdravotnického zabezpečení obráncům ukrajinských hranic. Prostředky budou také využity k humanitární pomoci lidem postiženým invazí ruské armády.
Podpořit lze i přímo ukrajinskou armádu
Ukrajinská ambasáda v ČR informovala o možnosti přímé finanční podpory ozbrojeným silám Ukrajiny. Pomoc půjde na logistickou a zdravotnickou podporu.
Kvůli vysokému počtu zájemců o podporu ukrajinské armády ze zahraničí (v cizí měně) Ministerstvo obrany Ukrajiny zřídilo určený bankovní účet.