Části jižní a severozápadní Evropy sužuje vlna veder. V některých částech jižní Evropy mohou teploty dosáhnout až 45 stupňů Celsia. Informovaly o tom servery BBC či Sky News.
V některých částech Španělska, Francie, Řecka, Chorvatska a Turecka meteorologové očekávají, že teploty překročí 40 stupňů Celsia. V Itálii mohou teploty dosáhnout až 48,8 stupně. Varování bylo vydáno pro 10 měst, včetně Říma, Bologne a Florencie.
A blistering and deadly heat wave in Italy this week could break records, with temperatures predicted to soar past 45 degrees Celsius (113 Fahrenheit) in some parts of the country. https://t.co/JieA7fQtNM
— CNN International (@cnni) July 12, 2023
V úterý zemřel po kolapsu na severu Itálie 44letý dělník, informoval server BBC. Italská média uvedla, že maloval přechod pro chodce ve městě Lodi nedaleko Milána, když zkolaboval z horka. Byl převezen do nemocnice, kde později zemřel.
„Čelíme nesnesitelné vlně veder,“ napsal na Twitteru italský politik Nicola Fratoianni. „V těch nejteplejších hodinách by měla být přijata všechna užitečná opatření, aby se předešlo tragédiím, jako je ta, která se dnes stala v Lodi.“
Několik turistů v zemi již zkolabovalo kvůli úpalu.
Vlna veder Cerberus byla pojmenována Italskou meteorologickou společností po tříhlavém monstru, které se vyskytuje v Danteho pekle. V příštích dnech by měla přinést extrémní podmínky.
45 stupňů ve Španělsku, 36 stupňů v Praze
Hluboké odstíny karmínové dominovaly evropské předpovědi počasí Met Office. Aktuálně hovoří o 40 stupních Celsia v tureckém městě Bodrum a 38 stupních v Athénách.
Ve Španělsku už několik dní panuje vedro s teplotami až 45 stupňů Celsia a noční teploty ve velké části země neklesly pod 25 stupňů. Satelitní snímek zaznamenaný misí Copernicus Sentinel odhalil, že teplota pevniny v regionu Extremadura v úterý dosáhla 60 stupňů Celsia. Podle Met Office teploty vyvrcholí v pátek.
Vedra pravděpodobně potrvají i o víkendu a v Praze by podle BBC Weather mohly teploty v sobotu dosáhnout až 36 stupňů, což je výrazně vyšší hodnota, než červencové průměry 24 stupňů Celsia.
V severní Africe mohou teploty atakovat až 50 stupňů – Tunisko již má za sebou rekordní teploty až 49 stupňů. Vzhledem k nízkotlakým systémům směřujícím do země od jihozápadu se očekává více deště v Británii, na rozdíl od jižní Evropy a severní Afriky.
Vůbec nejvyšší teplota v Evropě 48,8 stupně Celsia byla zaznamenána poblíž Syrakus na italském ostrově Sicílie v srpnu 2021.
Jak dlouho to bude trvat?
Vlna veder je způsobena vysokým tlakem pocházejícím ze Sahary. Podle serveru Sky News se očekává, že přetrvá několik příštích týdnů a rozšíří se na východ na Kanárské ostrovy a dále na západ.
Loni v důsledku veder zemřelo v Evropě více než 60 tisíc lidí. Panují obavy, že tato vlna veder by letos v létě mohla způsobit mnohem více úmrtí. Na španělském ostrově Mallorca musí pohotovostní zdravotní linka od května každý den řešit více než jeden případ úpalu.
Vlna veder je období horkého počasí, kdy jsou teploty vyšší, než se očekává pro danou roční dobu. Odborníci tvrdí, že období výjimečně horkého počasí je stále častější. Změna klimatu způsobuje, že rekordní teploty jsou nyní mnohem častější.
Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí uvedlo, že letošní červen byl celosvětově nejteplejší v historii.