Minulý týden zasáhla Evropu předčasná vlna veder, přičemž na mnoha místech teploty atakovaly hranici 40 stupňů Celsia. Extrémní horko a sucho za sebou zanechávalo mrtvé. Nejhorší situace panovala v Řecku a na Kypru, ušetřeno však nebylo ani Turecko. Klimatologové hovoří o pouhé ukázce toho, co nás čeká v létě. Informují o tom Euronews a Al-Džazíra.
Teploty v Řecku minulý týden podle serveru Euronews překonávaly 40 stupňů Celsia. Kréta zaznamenala 44,5 stupně, Peloponés 43,9 stupně a Atény 42 stupňů. Úřady v hlavním městě nařídily zavřít školy a svá stanoviště tam rozmístili zdravotníci.
Stejně jako minulý rok, i letos úřady podle stanice Al-Džazíra uzavřely aténskou Akropolis, jež se pravidelně stává cílem masy pod sluncem kolabujících turistů. Právě tato památka minulý rok ukázala, jaké nebezpečí vlny veder představují.
As parts of Greece, Cyprus and Türkiye face searing heatwaves, here's how trees, water and green buildings can help.https://t.co/dEDAVUShdX
— Euronews Green (@euronewsgreen) June 14, 2024
Během posledních několika týdnů v Řecku na následky horka zemřelo šest turistů. Západně od Korfu na pláži na jednom malém ostrůvku byl nalezen mrtvý pohřešovaný americký turista a na ostrově Samos nizozemský turista.
To jsou jen poslední z řady případů, kdy turisté uprostřed spalujícího horka zmizeli nebo skončili v péči zdravotníků. Meteorologové upozornili, že se tahle vlna veder zapíše do historie s tím, že se jedná jen o ukázku toho, co přijde v létě.
Horký vzduch z Afriky
Podobně na tom byl i Kypr, kde minulý týden zemřeli dva starší lidé na úpal. Nejméně tři další starší osoby jsou v kritickém stavu a nemocnice hlásí nárůst počtu případů vyčerpání z horka, a to zejména u rizikových starších jedinců.
V některých oblastech vydaly úřady červenou výstrahu, protože tam teploty dosahovaly místy až 45 stupňů a zakázaly těžké a středně těžké venkovní práce. Školy zase zkrátily vyučovací hodiny v důsledku nedostatku „chladících prostředků“.
Na Kypru navíc panuje sucho a nedostatek deště, což vytvořilo živnou půdu pro lesní požáry. Práci hasičů stále komplikuje silný vítr. S lesními požáry bojovalo i Turecko, kde teploty dosahovaly 40 stupňů. Vlna veder tam však ustoupila.
Nyní se tam teploty podobně jako v Řecku pohybují kolem 30 stupňů a lesní požáry se podařilo zkrotit. Podle neziskové organizace Climate Central do Evropy vlnu vedra přinesl horký vzduch ze severní Afriky.
Meteorologové se povšimli, že letos začínají vlny veder dříve. Jedná se současně o prohlubující se trend spojený se spalováním fosilních paliv