Vojáci, kteří hlídají okolí sídla sesazeného jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola, nebudou bránit příslušným úřadům ve vstupu do areálu. Vyhověli tak žádosti Úřadu pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO), který na prezidenta vydal zatykač. Informovala o tom dnes agentura Jonhap.
Očekává se, že krok pomůže zhruba tisícovce policistů a příslušníků CIO při druhém pokusu o zadržení Juna, který se má uskutečnit ve středu v 5:00 místního času (úterý 21:00 SEČ). Je to násobně větší počet než 3. ledna, kdy se stočlenný tým pokusil Juna v jeho rezidenci zadržet poprvé. Do cesty se jim ale postavili početně je tehdy převyšující příslušníci Prezidentské bezpečnostní služby (PSS), proto museli vyšetřovatelé akci odvolat.
#BreakingNews | South Korean military unit approves entrance of police into presidential residence: Report#southkorea#Q_News pic.twitter.com/rJr0bgjH2x
— Qnews (@Qnewsegy) January 14, 2025
PSS v souvislosti s rozhodnutím vojáků naznačila, že snaze o vstup do areálu opět zabrání. Násilné vniknutí by podle ní bylo nezákonné, slíbila proto, že bude reagovat v souladu se svými bezpečnostními protokoly. Od posledního pokusu Juna zatknout nechala PSS sídlo obehnat ostnatým drátem a před bránu postavit autobusy.
„Nejvíce mě znepokojují možné násilné střety mezi ozbrojenou policií a prezidentskou ochrankou. (…) Navíc se v blízkosti rezidence shromáždily tisíce občanů, aby ho chránily. Pokud dojde ke střetu policie s občany, může dojít k nepředstavitelné tragédii,“ zaznělo z Junovy kanceláře. Podobně se před pár dny vyjádřil i úřadující prezident Čche Sang-mok, který vyzval ke klidnému a opatrnému zásahu.
Jun se dnes nedostavil k ústavnímu soudu, který má projednávat jeho roli ve vyhlášení výjimečného stavu. Slyšení proto bylo odloženo na čtvrtek. Pokud prezident opět nepřijde, začne soud za účasti jeho právníků.
Jun na začátku prosince vyhlásil stanné právo kvůli údajným sympatiím opozice vůči Severní Koreji. Jen několik hodin poté se však proti prezidentovu rozhodnutí postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda.
Opozicí ovládaný parlament Juna 14. prosince zbavil prezidentských pravomocí a chce ho odvolat, což je krok, se kterým musí vyslovit souhlas ústavní soud. Vyšetřovatelé chtějí prezidenta vyslechnout kvůli obviněním z možného zneužití funkce a z organizování vzpoury. To patří mezi jedno z mála obvinění, na něž se v případě jihokorejského prezidenta nevztahuje imunita.