Nejméně 43 dětí bylo už v Myanmaru (Barmě) zabito ozbrojenými složkami od té doby, co 1. února převzala v zemi moc vojenská junta. Podle organizace Save The Children se už nejedná jen o nezletilé demonstranty. Vojáci střílí děti v domácnostech, či jen tak hrající si na ulici, informuje BBC.
Myanmar se proměnil v noční můru, řekla organizace. Při protestech zemřelo už 536 lidí (byť někteří místní aktivisté říkají, že skutečný počet zabitých je ještě větší) a speciální vyslanec Organizace spojených národů varuje před ještě větším krveprolitím. Ozbrojené složky totiž stupňují brutalitu, se kterou demonstrace potlačují. Zatím nejhorší den byla sobota 27. března, kdy bylo při demonstracích zabito přes sto lidí.
Vojáci minulý týden zastřelili sedmiletou holčičku při jedné z razií v domě. Zasáhli ji ve chvíli, kdy se pokoušela schovat u svého otce. Ve městě Mandalay byl zastřelen čtrnáctiletý chlapec, též zřejmě uvnitř, a v největším městě Rangúnu zemřel policejní kulkou třináctiletý chlapec, který si hrál venku na ulici.
Organizace Save The Children upozorňuje také na velké množství dětí, které byly na demonstracích zraněny. Světem otřásl případ ročního dítěte, které zasáhl gumový projektil přímo do oka.
Každodenní násilí má podle organizace také velmi neblahý vliv na duševní zdraví dětí, které cítí strach, stres a smutek. „Děti zažívají brutalitu a hrůzu,“ napsala Save The Children v prohlášení. „Je zřejmé, že Myanmar už není pro děti bezpečným místem.“
Britské sankce na hlavní penězovod
Násilí ze strany vojenské junty směrem k demonstrantům vyvolalo mezinárodní pohoršení. Některé země, například Amerika a Spojené království, uvalily ekonomické sankce na lídry armádního převratu. Británie tyto sankce nově rozšířila i na společnost Myanmar Economic Corporation (MEC), která zřejmě vládnoucí juntu přímo financuje.
„Zabíjením nevinných lidí včetně malých dětí se maynmarská armáda propadla až na dno. Velká Británie nyní zaškrtila klíčový přívod jejích financí a nutí je platit za porušování lidských práv,“ řekl britský ministr zahraničí Dominic Raab.
Vojenská junta provedla v zemi převrat 1. února, oficiálně kvůli údajně zfalšovaným volbám z listopadu loňského roku. V nich drtivě zvítězila strana Národní liga pro demokracii. Armáda uvěznila premiérku Su Ťij, kterou nově obvinila z vyzrazování státních tajemství. Už dříve si Su Ťij, kterou armáda drží na neznámém místě, vyslechla obvinění z korupce a držení nezákonných komunikačních prostředků (vysílaček). Armáda ve čtvrtek opět vypnula v zemi bezdrátový internet.