Kurdské síly v severovýchodní Sýrii již možná neuhlídají uprchlické tábory a budou je muset opustit. V těchto táborech jsou drženi podezřelí členové radikální skupiny Islámský stát (IS). Pokud Turecko zahájí další vojenské operace, nebudou mít bezpečnostní síly dostatečné kapacity k uhlídání stanovišť. Informují o tom stanice BBC News a France 24.
Syrské demokratické síly (SDF) nebudou mít v případě nové vojenské operace Turecka kapacity pro uhlídání záchytných táborů na severovýchodě Sýrie. V těchto táborech se nacházejí také podezřelí členové radikální militantní skupiny IS. Televizi BBC to sdělil generál SDF Mazloum Abdi.
Turecké síly ve středu zaútočily na stovky cílů v regionu v reakci na bombový útok v Istanbulu, z něhož obvinilo kurdské separatistické síly sídlící v severní Sýrii. Při výbuchu zemřelo nejméně šest lidí, desítky dalších byly zraněny.
Islamic State: Kurdish forces threaten to stop guarding camps https://t.co/pKgGFDfl7S
— BBC News (UK) (@BBCNews) November 25, 2022
Stanice France 24 uvedla, že cílem jednoho z tureckých útoků se staly kurdské síly střežící tábor al-Hawl, v němž se nachází asi 50 000 lidí. „Turecká letadla zamířila na kurdské bezpečnostní síly uvnitř tábora pěti údery,“ prohlásil mluvčí SDF Farhad Shami.
SDF je aliance převážně kurdských milic podporovaná USA. Během nejtvrdších bojů proti IS v Sýrii spoléhal Washington právě na tyto kurdské síly. Ty mají nyní na starosti uprchlické tábory, v nichž jsou také zadržováni podezřelí bojovníci IS a jejich rodiny. Zodpovědnost za bombový útok v Istanbulu odmítají.
Generál uvedl, že letecké útoky tureckých sil zabily sedm členů bezpečnostních sil střežících tábor, přičemž uprchlo šest zadržených podezřelých. Bezpečnostní síly je nakonec dopadly.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu prohlásil, že letecké údery v Sýrii byly jen začátek. Bezpečnost hranice mezi Sýrií a Tureckem hodlá zabezpečit „bezpečnostním koridorem“.
Turecko podkope boj proti terorismu
Abdi ovšem varoval, že pozemní operace tureckých sil by vedla k chaosu a oživení teroristické skupiny IS. „Vedlo by to k druhé občanské válce v Sýrii. Naše protiteroristické operace by se zastavily,“ řekl Abdi. „Jako součást mezinárodní koalice jsme bojovali a porazili IS. To, co dělá Turecko, všechno podkope.“
Generál také varoval, že další útoky na tábory mohou přímo ovlivnit schopnost SDF udržet uprchlické tábory. „Naše síly by byly zaneprázdněny ochranou našich vlastních lidí a rodin. Nebyli bychom schopni tábory uhlídat,“ přiznal Abdi.
Abdi upozornil, že turecké údery mířily na civilní zařízení, elektrárny a zařízení pro těžbu ropy. Takové útoky mohou vést k masovému vysidlování a migraci. Obává se, že turecká armáda chce dobýt Kobani, oblast kontrolovanou Kurdy, která leží mezi Tureckem či tureckými milicemi.
Turecko provedlo od roku 2016 na severu Sýrie s podporou spojeneckých povstaleckých syrských skupin tři velké operace. Při té poslední v roce 2019 Turecko získalo území mezi městy Tal Abyad a Ras al-Ain. Moskva v regionu zprostředkovala příměří, na něhož dohlížely turecké a ruské jednotky.
Kurdské síly proto vyzvaly USA i Rusko, aby zastavily tureckou ofenzívu, která by mohla celý region destabilizovat. Spojené státy i Moskva nabádají Turecko ke zdrženlivosti.