Ministryně zahraničí a faktická premiérka Myanmaru Aun Schan Su Ťij se ve čtvrtek zúčastnila voleb v hlavním městě Neipyijto. Oficiálně se volby konají až 8. listopadu, kvůli komplikacím způsobeným pandemickými opatřeními je ale možné hlasovat i dříve.
Podle agentury Reuters se volby odehrají i přes protesty opozičních stran, které s ohledem na epidemickou situaci v zemi žádaly jejich odložení.
Myanmar eviduje téměř 50 000 případů nákazy onemocněním covid-19 a stovky tisíc lidí zůstaly kvůli přísným opatřením bez práce.
Su Ťij stojí v čele Národní ligy pro demokracii (NLD), která přesvědčivě zvítězila ve volbách před čtyřmi lety. O moc v zemi se ale musí dělit s armádou.
Výsledky letošního hlasování tak budou podle agentury Reuters zhodnocením první částečně demokratické vlády v zemi za padesát let. Naznačí také, jaké jsou vyhlídky další postupné demokratizace poměrů.
Podle průzkumů směřuje NLD k dalšímu volebnímu vítězství, i když se její mandát pravděpodobně zmenší.
Su Ťij se stala celosvětovým symbolem nenásilného odboje proti vojenské diktatuře a v roce 1991 byla na návrh Václava Havla oceněna Nobelovou cenou za mír.
Její mezinárodní pověst ale utrpěla poté, co byla vláda Myanmaru obviněna z etnicky motivovaných útoků proti menšinovým Rohingyům. Organizace spojených národů označila postup myanmarské armády za genocidu. Su Ťijina vláda pak podle organizace nesla spoluzodpovědnost.
Na většině území Arakanského státu v jihozápadní části Myanmaru, kde se část obyvatelstva bouří proti centrální vládě, volby kvůli obavám z násilí neproběhnou.