Podle agentury NASA se vozítku Perseverance na Marsu podařilo najít několik vzorků obsahujících organické sloučeniny. Nasbíralo je v kráteru Jezero, o němž se předpokládá, že kdysi obsahovalo vodu. Jedná se proto o možnou stopu po dávném životě na Marsu. Napsal o tom web Tech Explorist.
Podle americké agentury NASA, která o tom napsala na svém webu, se podařilo vozítku Perseverance posbírat v kráteru Jezero několik vzorků obsahujících organické sloučeniny.
Ty se skládají zejména z uhlíkových, vodíkových a kyslíkových atomů. Mnohdy však rovněž obsahují fosfor, síru a dusík. Považujeme je za základní stavební kameny pro život na Zemi a za možný otisk dávného života.
NASA’S Perseverance rover collected four samples from an ancient river on Mars @NASAJPL #Mars https://t.co/az28IeQGn8
— Tech Explorist (@TechExplorist) September 19, 2022
Organické sloučeniny však mohou vznikat i geologickými procesy. Důležité podle vědců ovšem je, že pojízdná laboratoř nalezla vzorky právě v kráteru Jezero. To vyplňovala před miliardami let voda a podle vědců hostilo podmínky ideální pro život. Proto jsou vzorky jeho možným důkazem.
„Kráter Jezero jsme si k prozkoumání vozítkem Perseverance vybrali, protože jsme si mysleli, že má nejlepší šanci poskytnout nám vědecky vynikající vzorky. A teď víme, že jsme poslali rover na správnou lokaci,“ cituje web Tech Explorist astrofyzika pracujícího pro NASA Thomase Zurbuchena.
Život na Marsu mohl existovat
„To, že organické sloučeniny byly nalezeny v sedimentární hornině známé tím, že se v ní na Zemi zachovaly zkameněliny dávného života, je skutečně důležité. Naznačuje to, že tam život mohl existovat,“ potvrdil Ken Farley, který se na misi Perseverance podílí.
Rover nejprve horninu, která je součástí skalnatého výběžku Skinner Ridge, obrousil a následně z ní odebral vzorky. Ty následně prozkoumal analytickým přístrojem zvaným SHERLOCK. Ten umožňuje klasifikovat organické látky a minerály.
Vozítko Perseverance postupně ukládá vzorky z různých míst kráteru Jezero do celkem 38 kapslí. Naplnilo jich zatím 13.
Během příští mise na Mars rover dopraví kapsle k raketě, která vzorky vynese na oběžnou dráhu rudé planety. Odtud mají pokračovat v dopravní lodi na Zemi, kde si je převezmou ke zkoumání vědci.
Mise roveru Perseverance započala 30. července roku 2020. Do vesmíru ji vynesla raketa Atlas V, přičemž na planetu vozítko dorazilo o rok později. Jeho úkolem je vyhledávat stopy po starodávném životě na Marsu.