Jihokorejská města podle deníku Daily Star čelí útokům vran. Ptáci způsobují výpadky proudu a v ulicích napadají lidi. Úřady je označily za škůdce kvůli povolení odchytů, jedná se však o velice inteligentní opeřence, kteří se jen tak nedají. Chytat je do pastí není snadné a používat střelné zbraně se nesmí.
Jihokorejci žijí ve strachu z „gangů“ útočných vran. Už stihly napáchat tolik škod a zmatku, že je úřady označily za škůdce, píše Daily Star. Odstranily tak byrokratické překážky kolem jejich odchytu. Vrány útočí na telefonní sloupy a způsobují výpadky proudu.
K poslednímu takovému incidentu došlo podle místních médií 13. června ve městě Pusan. Vrány zaútočily na telefonní dráty a na dvě hodiny uvrhly do tmy 500 domů. Loni v září se podobný scénář odehrál na západě Soulu, píše dále Daily Star.
Úřady dospěly k závěru, že výpadky způsobují vrány, protože se u poškozených telefonních sloupů objevují mrtvé, zabité elektrickým proudem. Běžnou záležitostí se staly i jejich útoky na lidi. Snášejí se z nebes a klovají je do hlav.
Jeden muž místním médiím sdělil, že ho jedna vrána napadla, když se snažil pomoci jiné oběti. Pták se mu snesl nad hlavu a klovl ho. „Byl jsem zmatený, když se vrátil a kloval mě opakovaně,“ uvedl muž. Viníky jsou vrány hrubozobé.
Dají se těžko odchytit
Dorůstají délky až 57 centimetrů. Obvykle se živí ovocem stromů, hmyzem a zkaženým masem. Ve městech žerou potravinový odpad. Vrány hrubozobé se ve městech přemnožují kvůli absenci přirozených predátorů.
Podle expertů by za tím mohl stát i úbytek konkurenčních strak. Řešit tento problém je extrémně obtížné. Chytat vrány do pastí není snadné, jedná se totiž o velice inteligentní tvory. Kromě pastí už zbývají jen střelné zbraně.
Jenomže střelba ve městech není povolená kvůli rizikům pro lidi a budovy. Úřady tak sice vrány klasifikovaly jako škůdce, aby je bylo možné chytat do zajetí, ve výsledku však bude velice obtížné se těchto ptáků zbavit.
Dalím problémem je nedostatek lidí na odchyt. „Za chytání vran platili lidem farmáři, když způsobily škody na úrodě nebo výpadky elektřiny. Tímto způsobem to však již neřeší,“ vysvětlil Park Hee-chan, odborník na ekologii a enviromentální vědy.