menu

-1.3 C
Czech
Sobota 23. listopadu 2024

Lewis Hamilton přiznal frustraci, ale slibuje boj do posledního závodu

Lewis Hamilton se po těžkém víkendu v Brazílii přiznal, že přemýšlel o tom, že se už nevrátí. I přes zklamání však sedminásobný mistr světa slíbil, že do zbytku sezóny dá maximum. Jeho působení u Mercedesu se chýlí ke konci a příští rok ho čeká nový začátek u Ferrari.

Vražda ekvádorského kandidáta na prezidenta prohlubuje spirálu zločinu v zemi

Středeční vražda ekvádorského prezidentského kandidáta Fernanda Villavicencia během politického shromáždění šokovala svět. Agentura AP upozorňuje na rychle rostoucí násilí a zločin v zemi.

Reklama

Villavicencio, známý díky svému boji proti obchodu s drogami a korupci, byl po opakovaných výhružkách smrtí pod přísným dohledem jak ze strany policie, tak soukromých strážců. Jeho tragická smrt nyní obrací světovou pozornost k alarmujícímu nárůstu násilných úmrtí v zemi a propojení mezi tamním organizovaným zločinem a dalšími mocenskými zájmy.

Kdo Villavicencia ohrožoval?

Kandidát během své prezidentské kampaně prozradil, že jemu a jeho týmu vyhrožovala ekvádorská zločinecká skupina známá jako Los Choneros a její vůdce Alias Fito. Věřil, že ho podpora lidu ochrání. „Vy jste moje neprůstřelná vesta. Já žádnou nepotřebuji. Jste statečný lid a já jsem stejně statečný jako vy,“ pronesl Villavicencio na veřejném shromáždění ve městě Chone, samém srdci území Los Choneros. „Přiveďte drogové barony. Přiveďte nájemné vrahy,“ dodal, oděn pouze do modré košile.

Heslo jeho kampaně „Čas pro odvážné“ odkazovalo na jeho záměr bojovat proti korupci a organizovanému zločinu. Sliboval, že v případě svého vítězství propustí velké množství zkorumpovaných bezpečnostních úředníků. Průzkumy veřejného mínění to však označovaly za nepravděpodobné.

Již dříve ohlásil výhrůžky jeho blízkým a v září se střílelo na jeho rodinný dům v Quitu.

Kdo je za vraždu zodpovědný?

Ve středu prokuratura oznámila zatčení šesti osob během domovních prohlídek v hlavním městě. O den později uvedla, že se jedná o Kolumbijce. Jeden z podezřelých zemřel na následky zranění, která utrpěl během přestřelky s policií, píše agentura AP.

Prezident Guillermo Lasso na sociální síti X, dříve známé jako Twitter, uvedl, že požádal FBI o pomoc při vyšetřování a že agenti FBI brzy dorazí do země.

Kteří další politici zemřeli násilnou smrtí?

Villavicencio je dosud nejvýznamnější veřejnou osobností, která se stala obětí boje proti organizovanému zločinu. Nebyl však jediný.

V červenci došlo ke smrti starosty třetího největšího ekvádorského města Manta, Agustína Intriaga. Opětovně uspěl v únorových volbách a projevoval otevřený odpor vůči organizovanému zločinu.

On a sedm dalších starostů žilo pod policejní ochranou. Úředníci zaznamenali nejméně 15 útoků na kandidáty v posledních komunálních volbách, většinou v pobřežních provinciích Manabí a Esmeraldas. Právě zde působí velký počet pašeráků, kteří loděmi transportují kokain ze země.

Mezi zabitými byl i 45letý Julio César Farachio, kandidát ve městě Salinas. Během předvolební kampaně byl zastřelen nájemným vrahem.

Existuje spojení mezi ekvádorskou politikou a organizovaným zločinem?

Villavicencio podal stížnost u prokuratury, kde označil 21 kandidátů na starostu a další osoby za napojené na obchod s drogami. Poskytl úřadům informace a finanční důkazy, které podporují jeho tvrzení. Označil organizovaný zločin, nelegální těžbu a drogový obchod za část téže kriminální struktury, avšak dosud nebyly žádné z těchto případů veřejně projednány.

Kdy a proč došlo v zemi k nárustu násilí?

Vládní úřady uvádějí, že celostátní nárůst násilí iniciovalo zmizení Jorgeho Zambrana, známého jako „Rasquiña“, vůdce skupiny Los Choneros. Jeho nepřítomnost vyvolala mocenské vakuum, které vedlo ke vzpourám ve třech věznicích v roce 2021. Zahynulo při nich 79 vězňů.

Následně došlo k nejméně deseti vězeňským nepokojům, během nichž přišlo o život minimálně 400 vězňů. Tyto nepokoje se přenesly i do ulic. Obyvatelstvo trápí únosy, vraždy a další zločiny.

V roce 2023 bylo v Ekvádoru zaznamenáno 3 600 násilných úmrtí. O rok dříve to bylo 4 600 násilných úmrtí, což je nejvyšší číslo v historii země a dvojnásobek čísla z roku 2021. Rovněž strmě stouplo množství zajištěných drog.

Jaká je souvislost s mexickými kartely?

Ekvádor leží mezi dvěma největšími světovými producenty kokainu: Peru a Kolumbií. Násilí je spojováno s boji o území mezi místními skupinami, jako jsou Los Choneros, Lobos a Tiguerones. Tyto skupiny jsou propojeny s mexickými kartely, včetně Sinaloa a Jalisco New Generation.

Jaká jsou současná vládní opatření?

Po Villavicenciově smrti Lasso vyhlásil výjimečný stav, který povoluje vojenské operace ve dvou provinciích a věznicích po celé zemi. Toto je jedna z alespoň 19 situací výjimečného stavu, které vláda vyhlásila za poslední dva roky.

Lasso plánuje také navýšit počet policistů a vojáků v ulicích a zlepšit jejich vybavení. Nicméně proces uzavírání smluv trvá déle, než se původně očekáváno.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Muž z Peru pašoval 320 tarantulí a 110 stonožek v sáčcích připevněných na svém těle

Policie zadržela na mezinárodním letišti Jorge Cháveze v peruánském hlavním městě Lima osmadvacetiletého muže jihokorejského původu, který se pokusil ze země propašovat více než tři stovky tarantulí a přes sto stonožek. Přepravoval je v plastových sáčcích přilepených lepící páskou na těle. Živočichy chtěl prodat.

Přilepený banán od umělce Catellana se v aukci prodal za 6,2 milionu dolarů

Banán připevněný lepicí páskou na bílou zeď, což je dílo od italského umělce Maurizia Catellana, se vydražil za 6,2 milionu dolarů (přes 131 milionů Kč). V newyorské aukci za něj tuto sumu ve středu nabídl zakladatel kryptoměny tron Justin Sun, který dílo označil za "kulturní fenomén", informovala BBC. Vítězná nabídka tak výrazně překročila původní odhad hodnoty díla, který se pohyboval v rozpětí od jednoho milionu do 1,5 milionu dolarů.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump jmenoval Scotta Turnera ministrem pro bydlení

Bývalý hráč NFL a texaský zákonodárce Scott Turner povede Ministerstvo bytové výstavby a rozvoje měst Spojených států amerických. Jeho jmenování přichází v době, kdy se otázka dostupnosti bydlení stává klíčovým tématem americké politiky.

Conor McGregor má zaplatit odškodné ženě, která ho obvinila ze znásilnění

Irský zápasník MMA Conor McGregor byl civilním soudem v Dublinu odsouzen k zaplacení téměř 250 tisíc eur ženě, která tvrdí, že ji v roce 2018 brutálně napadl a znásilnil v hotelovém apartmá. Případ vyvolal širokou diskuzi o spravedlnosti a odpovědnosti známých osobností.

Kendrick Lamar překvapil fanoušky zbrusu novým albem

Kendrick Lamar vydal bez jakéhokoliv předchozího oznámení své nové album s názvem GNX. Tento projekt, obsahující dvanáct skladeb, přichází v roce, kdy se rapper výrazně zapsal do hudební historie i veřejného povědomí svými spory i úspěchy.

Amazon investuje další 4 miliardy dolarů do společnosti Anthropic

Amazon oznámil další významnou investici do společnosti Anthropic, která se zabývá vývojem generativní umělé inteligence. Tento krok podtrhuje rostoucí konkurenci na poli moderních technologií a snahu Amazonu udržet krok s rivaly jako OpenAI nebo Google.

Německá ekonomika se beznadějně potácí v krizi, na obzoru je přitom Trump

Problémy největší evropské ekonomiky trvají dál. Podle Spolkového statistického úřadu rostla ve třetím čtvrtletí pomaleji, než analytici očekávali. Hlavním důvodem je zpomalující výrobní sektor a propad expertu zboží. Německá ekonomika už letos neporoste, shodují se experti.

Orbán po vydání zatykače ICC řekl, že Netanjahua pozve do Maďarska

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes řekl, že na návštěvu své země pozve izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a zajistí, že zatykač, který na Netanjahua ve čtvrtek vydal Mezinárodní trestní soud (ICC), "nebude naplněn". Informovala o tom agentura Reuters.
Reklama

DOPORUČUJEME

Muž z Peru pašoval 320 tarantulí a 110 stonožek v sáčcích připevněných na svém těle

Policie zadržela na mezinárodním letišti Jorge Cháveze v peruánském hlavním městě Lima osmadvacetiletého muže jihokorejského původu, který se pokusil ze země propašovat více než tři stovky tarantulí a přes sto stonožek. Přepravoval je v plastových sáčcích přilepených lepící páskou na těle. Živočichy chtěl prodat.

Přilepený banán od umělce Catellana se v aukci prodal za 6,2 milionu dolarů

Banán připevněný lepicí páskou na bílou zeď, což je dílo od italského umělce Maurizia Catellana, se vydražil za 6,2 milionu dolarů (přes 131 milionů Kč). V newyorské aukci za něj tuto sumu ve středu nabídl zakladatel kryptoměny tron Justin Sun, který dílo označil za "kulturní fenomén", informovala BBC. Vítězná nabídka tak výrazně překročila původní odhad hodnoty díla, který se pohyboval v rozpětí od jednoho milionu do 1,5 milionu dolarů.

Italská vesnice láká Američany zklamané volbami na bydlení za 25 korun

Velké množství Američanů zklamaných výsledky prezidentských voleb začalo na internetu vyhledávat alternativní místa k životu. Možná narazí i na webovou stránku malebné vesnice Ollolai v italské Sardinii. Ta se snaží nalákat Američany zklamané výsledky prezidentských voleb na bydlení za jedno euro (25 korun).

Kohout terorizoval okolí, jeho majitel kvůli tomu skončil u soudu

Před smírčím soudem v britském městě Southampton skončil osmdesátiletý Harold Brown poté, co si sousedé stěžovali na jeho kohouta. Ten je měl neustále terorizovat nepříjemným kokrháním i ve tři hodiny ráno. Brown celou věc označil za spiknutí.

Chaos na summitu G20. Biden zmeškal skupinového focení světových lídrů

Americký prezident Joe Biden se pohřešoval při tradičním skupinovém focení světových lídrů na summitu nejsilnějších ekonomik G20 v brazilském Riu de Janeiru. Focení proběhlo bez jeho přítomnosti. Nakonec se ukázalo, že se zdržel s kanadským premiérem Justinem Trudeauem.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump jmenoval Scotta Turnera ministrem pro bydlení

Bývalý hráč NFL a texaský zákonodárce Scott Turner povede Ministerstvo bytové výstavby a rozvoje měst Spojených států amerických. Jeho jmenování přichází v době, kdy se otázka dostupnosti bydlení stává klíčovým tématem americké politiky.

Conor McGregor má zaplatit odškodné ženě, která ho obvinila ze znásilnění

Irský zápasník MMA Conor McGregor byl civilním soudem v Dublinu odsouzen k zaplacení téměř 250 tisíc eur ženě, která tvrdí, že ji v roce 2018 brutálně napadl a znásilnil v hotelovém apartmá. Případ vyvolal širokou diskuzi o spravedlnosti a odpovědnosti známých osobností.

Kendrick Lamar překvapil fanoušky zbrusu novým albem

Kendrick Lamar vydal bez jakéhokoliv předchozího oznámení své nové album s názvem GNX. Tento projekt, obsahující dvanáct skladeb, přichází v roce, kdy se rapper výrazně zapsal do hudební historie i veřejného povědomí svými spory i úspěchy.

Amazon investuje další 4 miliardy dolarů do společnosti Anthropic

Amazon oznámil další významnou investici do společnosti Anthropic, která se zabývá vývojem generativní umělé inteligence. Tento krok podtrhuje rostoucí konkurenci na poli moderních technologií a snahu Amazonu udržet krok s rivaly jako OpenAI nebo Google.

Frustrace a zklamání. COP29 se blíží ke konci, návrh klimatické dohody přitom nic neřeší

Klimatický summit COP29 v Ázerbájdžánu se blíží ke svému konci, nedošlo přitom ke shodě na finální podobě návrhu dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích. Konference přitom končí dnes večer, vyjednavači tak mají na dosažení pokroku jen pár hodin.

Německá ekonomika se beznadějně potácí v krizi, na obzoru je přitom Trump

Problémy největší evropské ekonomiky trvají dál. Podle Spolkového statistického úřadu rostla ve třetím čtvrtletí pomaleji, než analytici očekávali. Hlavním důvodem je zpomalující výrobní sektor a propad expertu zboží. Německá ekonomika už letos neporoste, shodují se experti.

Orbán po vydání zatykače ICC řekl, že Netanjahua pozve do Maďarska

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes řekl, že na návštěvu své země pozve izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a zajistí, že zatykač, který na Netanjahua ve čtvrtek vydal Mezinárodní trestní soud (ICC), "nebude naplněn". Informovala o tom agentura Reuters.

Bitcoin má magickou hranici 100 000 dolarů na dosah, kryptoměnový trh láme rekordy

Nejznámější kryptoměna světa bitcoin se v pátek přiblížila historickému milníku 100 000 dolarů, když její cena vystoupala nad 99 400 dolarů. Celková tržní kapitalizace kryptoměn dosáhla rekordních 3,4 bilionu dolarů, přičemž samotný bitcoin tvoří více než 56 procent této hodnoty.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii přijala další rezoluci vůči Íránu

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve čtvrtek večer podruhé během pěti měsíců schválila rezoluci, v níž nařizuje Íránu, aby urychleně zlepšil spolupráci s agenturou, a požaduje vypracování "komplexní" zprávy o jeho jaderném programu. Cílem rezoluce, pro niž v 35členné radě hlasovalo 19 členů a odmítly ji mimo jiné Čína a Rusko, je přimět Teherán k obnovení jednání o jeho jaderných aktivitách. Írán dnes v reakci oznámil, že přijme opatření včetně uvedení do provozu nových pokročilých odstředivek pro obohacování uranu.
Reklama
Reklama