Nebývale krutá vražda 12leté Loly ve Francii rozpoutala veřejnou debatu o nedostatcích systému pro vyhošťování cizinců, kteří přijdou o právo pobývat legálně v zemi. Francouzská vláda dnes připustila, že by v otázce těchto migrantů „mohla postupovat lépe“, píší francouzská média. Lolu v pátek uškrtila mladá žena z Alžírska, která přijela na studentské vízum a kterou úřady po jeho propadnutí vyzvaly k bezodkladnému odjezdu.
„Snažíme se ze všech sil, aby rozhodnutí o vyhoštění byla následována jejich reálným uskutečněním. Samozřejmě ale můžeme pracovat lépe,“ uvedl dnes po jednání vlády její mluvčí Olivier Véran. Podíl cizinců, kteří po rozhodnutí úřadů skutečně odjedou, je podle Vérana nejvyšší od dob prezidenta Nicolase Sarkozyho, který zemi vedl v letech 2007 až 2012. Proti loňsku stoupl počet vyhoštěných Alžířanů téměř dvacetkrát, dodal Véran, ale upřesnil, že loňské statistiky ovlivnila pandemie covidu-19.
Murder of 12-year-old girl in France sparks immigration row https://t.co/4Dutnrbfi7
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 19, 2022
Deník Le Figaro ve své analýze připomíná i další kriminální případy, jejich pachatelé byli cizinci, na které se vztahoval příkaz opustit Francii označovaný zkratkou OQTF.
Loni v květnu katolického kněze Oliviera Maira zabil čtyřicetiletý Rwanďan, který dostal pokyn odjet už třikrát a rok před vraždou byl zadržen za zapálení katedrály v Nantes. V srpnu 2020 dvacetiletou studentku napadl a znásilnil muž, který tvrdí, že je z Kosova a vztahovaly se na něj dva OQTF. Pobouření loni v květnu vyvolal i útok dvou mladých Alžířanů na důchodkyni, kterou jeden z nich ohrožovat nožem a druhý, který měl být vyhoštěn, ji znásilnil.
Ve Francii neexistují oficiální statistiky o kriminalitě cizinců. Sledování, zda po rozhodnutí úřadů skutečně odjeli, je problematické, neboť na opuštění země mají 30 dní. Po uplynutí této doby je mnohdy těžké je dohledat a rozhodnutí vykonat. Ministr vnitra Gérald Darmanin v srpnu zveřejnil údaje o podílu cizinců na trestné činnosti.
Podle statistik „48 procent osob zatčených za trestnou činnost v Paříži, 55 procent v Marseille a 39 procent v Lyonu jsou cizinci“, řekl Darmanin. „Cizinec, který se dopustí závažného deliktu, musí být velmi rychle vyhoštěn, protože plive na zemi, která ho přijala,“ dodal ministr vnitra.