Po výbuchu sopky na východě Konžské demokratické republiky se do vesnic v okolí vlily proudy lávy. Uprostřed chaosu zahynulo nejméně 15 lidí a více než 500 domů bylo zničeno, uvedli v neděli dle agentury AP úředníci a přeživší. Láva se nakonec zastavila těsně u hranic města Goma vzdáleného 10 kilometrů od místa erupce, informovala agentura Reuters.
Erupce vulkánu Nyiragongo v sobotu večer vyvolala v nedalekém městě Goma paniku. Ze dvou milionů obyvatel města vyhnala zhruba 5 000 lidí přes nedalekou hranici do Rwandy, zatímco dalších 25 000 hledalo útočiště na severozápad od Gomy v Sake, informovala v neděli agentura UNICEF.
Jedna z nejaktivnějších a nejnebezpečnějších sopek na světě zbarvila noční oblohu na děsivě červenou.
Více než 170 dětí bylo podle představitelů UNICEF pohřešováno. Agentura zřídila tranzitní centra, aby dětem bez doprovodu v důsledku katastrofy, kterých bylo podle informací stanice BBC 150, poskytla pomoc.
Goma byla nakonec z velké části ušetřena značných škod, které utrpěla při poslední erupci vulkánu v roce 2002. Tehdy přišlo o život 250 lidí a více než 120 000 lidí zůstalo bez střechy nad hlavou. Ve vesnicích blíže k sopce však byla neděle poznamenána zármutkem a nejistotou.
Mluvčí armády Guillaume Njike řekl, že při katastrofě zahynulo 13 lidí, z toho devět při dopravních nehodách a čtyři při pokusu o útěk z vězení Munzenze v Gomě.
Toto číslo pravděpodobně významně vzroste. Reportér agentury Reuters viděl dvě osoby zabité při počáteční erupci ve vesnici severně od Gomy. Svědci pak hovořili o mrtvých a pohřešovaných příbuzných.
Láva ničila, co ji přišlo do cesty
Když v neděli vyšlo slunce, na okraji Gomy, kde láva postupně chladla, se rozprostírala doutnající černá rána široká téměř kilometr. V některých místech láva sahala do výšky tří podlaží. Pohltila i velké budovy a vyslala kouř na šedou ranní oblohu.
Někteří místní obyvatelé si během erupce stěžovali na nedostatek informací od úřadů. Davy lidí prchaly do bezpečí s matracemi a jinými věcmi ještě před varováním vlády, které přišlo až několik hodin po začátku erupce.
Někteří podle svých slov ztratili členy rodiny
Osmašedesátiletá Ernestine Kabul uvedla, že se pokoušela odnést svého nemocného manžela z jejich domu, když se k nim blížila láva. Bylo mu však příliš zle, než aby odešel.
„Řekla jsem si, že nemůžu jít sama, jsme manželé v dobrém i ve zlém,“ prohlásila Kabul. „Vrátila jsem se, abych se ho alespoň pokusila dostat ven, ale nešlo to. Utekla jsem a on shořel uvnitř. Nevím, co mám dělat. Proklínám tento den.“
Aline Bichikwebo a jejímu dítěti se podařilo uprchnout, když lávový proud dorazil do jejich vesnice. Její otec i matka však byli mezi mrtvými. Jen v Bugambě členové komunity provizorně odhadovali, že zahynulo 10 lidí, ačkoli podle provinčních úřadů bylo příliš brzy na to, aby bylo jasné, kolik životů bylo ztraceno.
„Žádám o pomoc, protože všechno, co jsme měli, je pryč,“ řekla Bichikwebo a svírala v náručí své dítě. „Nemáme ani hrnec. Nyní jsme sirotci a nemáme nic,“ uzavřela žena.
„Místní úřady, které přes noc monitorovaly erupci, hlásí, že lávový proud ztratil na intenzitě,“ napsal v neděli na Twitteru vládní mluvčí Patrick Muyaya. Úřady přesto varovaly, že nebezpečí trvá a seismická aktivita v oblasti může vyvolat další lávové proudy.