Vědci objevili v srdci Mléčné dráhy stále se formující hvězdu X3a. Jedná se o nejmladší a současně nejtěžší hvězdu objevenou v centru naší galaxie. Unikátní je však zejména tím, že by vůbec neměla existovat. Vyskytuje se totiž poblíž supermasivní černé díry. Napsal o tom Tech Explorist.
Černá díra platí za takový vesmírný přízrak, který tiše pluje vesmírem skrytý ve tmě a gravitací přitahuje vše ve svém dosahu. V centrech galaxií, včetně naší Mléčné dráhy, trůní supermasivní černé díry.
Kromě toho, že jsou tyto objekty stále „hladové“, považujeme jejich okolí za nesmírně nehostinné pro vznikající hvězdy. Odehrávají se zde dynamické procesy a vyznačuje se silným rentgenovým a ultrafialovým zářením.
Scientists detected an infant star near the black hole at the center of our Galaxy @UniCologne #Babystar #blackhole #researchhttps://t.co/s3P43oVYg6
— Tech Explorist (@TechExplorist) March 1, 2023
Vědci proto velmi dlouho předpokládali, že drsným podmínkám v oblasti supermasivních černých děr mohou po miliony let odolávat pouze staré, vyvinuté hvězdy, píše web Tech Explorist.
Astronomové však objevili před dvaceti lety v centru Mléčné dráhy poblíž supermasivní černé díry Sagittarius A*v jejím srdci výskyt velmi mladých hvězd a začali je označovat jako „paradox mládí“.
Tento rébus vyřešil ve studii publikované v časopise The Astrophysical Journal mezinárodní tým vědců pod vedením Kolínské univerzity. V centru naší galaxie v blízkosti Sagittarius A* objevili dosud nejmladší a současně nejtěžší hvězdu.
Útočiště v bezpečné zóně
Vznik této desetkrát větší a patnáctkrát těžší hvězdy než Slunce by vyžadoval zvláštní okolnosti. „Ukazuje se, že několik světelných let od černé díry existuje oblast, která splňuje podmínky pro vznik hvězd,“ vysvětlil hlavní autor studie Florian Peißker.
„Tato oblast, prstenec plynu a prachu, je dostatečně chladná a chráněná proti ničivé radiaci,“ dodal. Nízké teploty s vysokou hustotou tvoří prostředí, v němž vznikají mračna o hmotnosti stovek Sluncí.
Když se zformuje dostatečně hustý oblak, vlivem vlastní gravitace se zhroutí a vytvoří několik protohvězd. Vědci vysvětlují, že v blízkosti X3a se navíc vytvořily vysoce horké shluky, které jí mohly pomoci v nabírání hmotnosti i rozměrů.
X3a je obrem mezi hvězdami. Hvězdy této kategorie velmi rychle rostou a dospívají. Vědci uvádějí, že podobné bezpečné zóny lze najít i v jiných galaxiích, což znamená, že i tam se mohou poblíž černých děr hvězdy rodit.
Detailní pozorování jader cizích galaxií však dosud bylo mimo naše technologické možnosti. Až do dnešních dnů. Změnit by to mohl vesmírný dalekohled Jamese Webba nebo Extrémně velký dalekohled v Chile.