Íránský nejvyšší vůdce v neděli formálně podpořil Masúda Pezeškjána jako prezidenta země poté, co tento měsíc vyhrál volby. Slíbil pragmatickou zahraniční politiku a zmírnění represí. Informovala o tom agentura Reuters či AP News.
Relativně umírněný prezident složí přísahu v úterý. Nastupuje do úřadu v době eskalace blízkovýchodního napětí kvůli konfliktu mezi Izraelem a Hamásem v Gaze a Íránem podporovaným Hizballáhem v Libanonu.
🇮🇷Iran's supreme leader khamenei formally endorses Masoud Pezeshkian as the country's new president.
— 𝐁𝐑𝐈𝐂𝐒 (𝐟𝐚𝐧) (@BricsHome) July 28, 2024
——The relative moderate president pledged a pragmatic foreign policy and easing repression at home.#iran 🇮🇷 #Israel pic.twitter.com/uR48wel9pC
Írán v neděli varoval svého úhlavního nepřítele Izrael před „jakýmkoliv novým dobrodružstvím v Libanonu“. Stalo se tak poté, co izraelské úřady obvinily Hizballáh ze sobotního raketového útoku, který zasáhl fotbalové hřiště v Izraelem okupovaných Golanských výšinách. Zahynulo při něm 12 lidí, převážně dětí.
Hizballáh jakoukoli odpovědnost za útok odmítl.
Kritika Izraele a Kongresu USA
V ceremonii vysílané v přímém přenosu státní televizí dal ajatolláh Alí Chameneí souhlas s Pezeškjánem. V projevu pak nejvyšší vůdce zopakoval dlouhodobý protiizraelský postoj Íránu.
„Sionistický režim (Izrael) není stát, je to zločinecký gang, banda zabijáků a teroristická skupina,“ řekl Chameneí ve svém projevu. Také chválil palestinskou islamistickou skupinu Hamás za její odpor proti Izraeli v Gaze. Odsoudil také Kongres USA za to, že umožnil izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi promluvit k zákonodárnému orgánu.
Vzhledem k tomu, že nejvyšší vůdce mluví do všech státních záležitostí, neočekává se, že by Pezeškján zahájil zásadní změny v íránské politice. Nejvyšší autoritou v regionální politice není prezident, ale mocné Revoluční gardy, které se zodpovídají pouze Chameneímu, připomíná Reuters.
Poslední slovo má Chameneí
Pezeškjánovo vítězství pozvedlo naděje na umírnění vztahů Íránu se Západem, což by mohlo vytvořit prostor pro zmírnění jeho jaderného sporu se světovými mocnostmi.
Ale jako nejvyšší autorita v Íránu má Chameneí poslední slovo ve všech státních záležitostech, jako je zahraniční a jaderná politika země. Stejně tak ovlivní Pezeškjánův nadcházející výběr osob na klíčové posty v kabinetu, jako jsou ministři zahraničí, ropy a zpravodajských služeb.
Ve svém prvním oficiálním aktu v úřadu jmenoval Pezeškján Mohammada Rezu Arefa (72) svým prvním viceprezidentem, uvádí AP News. Aref, který je považován za umírněného reformistu, zastával funkci v letech 2001 až 2005 za bývalého prezidenta Muhammada Chátamího. Aref má doktorát v oboru inženýrství ze Stanfordské univerzity.
Ekonomické výzvy
Jak klerikální establishment čelí rostoucí veřejné nespokojenosti kvůli ekonomickým problémům země, Pezeškjánovým nejvyšším cílem bude osvobodit se od ochromujících amerických sankcí.
„V reakci na globální problémy bychom měli jednat proaktivně a efektivně… priority je třeba dodržovat. Dnes (na domácí frontě) jsou prioritou ekonomické otázky,“ řekl Chameneí.
Pezeškján nahradil prezidenta Ebráhíma Raísího, který zahynul v květnu při havárii vrtulníku.