Členové americké Sněmovny reprezentantů se opět pokoušejí vytvořit komplexní regulační rámec pro stablecoiny, jako jsou USDC a Tether. Tedy digitální aktiva určená k platbám, jejichž cena má zůstat vždy stejná. Informovaly o tom servery The Block a CoinDesk.
Výbor pro finanční služby Sněmovny reprezentantů zveřejnil v sobotu bez oficiálního oznámení nový diskusní návrh zákona. Zřejmě v očekávání středečního slyšení na toto téma. Návrh podle CoinDesk představuje první významnou část kryptolegislativy, která se bude v roce 2023 projednávat, a následuje po dvou klíčových incidentech, které se v uplynulém roce týkaly stablecoinů: výbuch terraUSD (UST), který byl podpořen tokenem s názvem LUNA, a druhý největší z nich, USD coin (USDC), který se dočasně odpojil od 1 dolaru. Napsal o tom The Block.
K návrhu se na Twitteru vyjádřil i CEO společnosti Circle, vydavatele stablecoinu USDC.
2/ It’s an extraordinary moment for the future of the dollar in the world, and the future of currency on the internet. There is clearly the need for deep, bi-partisan support for laws that ensure that digital dollars on the internet are safely issued, backed and operated.
— Jeremy Allaire (@jerallaire) April 15, 2023
Zde jsou nejdůležitější body, které by návrh zákona přinesl, pokud by se stal zákonem:
Pověřit Federální rezervní systém řízením nebankovních stablecoinů
Americká centrální banka by schvalovala a regulovala nebankovní společnosti, jako jsou Circle a Tether, které v současné době vydávají nebo chtějí vydávat vlastní stablecoiny v USA. Banky, které chtějí vydávat vlastní stablecoiny, by tak mohly činit pouze se souhlasem hlavního finančního regulátora, pod kterého spadají. Neregistrace by se trestala až pěti lety vězení a pokutou ve výši 1 milionu dolarů. Registrovat by se musel každý emitent, který chce podnikat v USA, bez ohledu na to, kde má sídlo.
(Dočasný) zákaz nových stablecoinů bez zajištění fiatem
Nový návrh zákona obsahuje dvouletý zákaz stablecoinů, které nejsou kryté pevným aktivem. Také ukládá ministerstvu financí vést studii na téma těchto „endogenně krytých“ stablecoinů. Tokeny, které již existovaly předtím, než návrh zákona vstoupil v platnost, by byly zachovány.
Umožnit vládě stanovit standardy kompatibility
Bankovní regulační orgány a Národní institut pro standardy a technologie by měly možnost stanovit standardy kompatibility mezi stablecoiny, které by umožnily jejich snadné používání, včetně povinných technických a právních specifikací, které by uživatelům umožnily zúčtování a vypořádání v různých platebních systémech, aniž by museli pro každý z nich kupovat nativní stablecoiny.
Nařídit Fedu, aby prozkoumal digitální dolar
Pokud se návrh zákona stane zákonem, Kongres a prezident nařídí Federálnímu rezervnímu systému, aby prostudoval dopady digitálního dolaru vydávaného centrální bankou. Fed již začal studovat, zda digitální dolar vydat. Návrh zákona by mu ale nařídil zaměřit se na určité oblasti, jako jsou potenciální dopady na měnovou politiku, finanční stabilitu a soukromí jednotlivců. Vedoucí představitelé Fedu se k digitálnímu dolaru vyjadřují nejednotně. Přičemž dlouho očekávaný systém plateb v reálném čase FedNow má být spuštěn v červenci a má poskytovat podobně rychlé platby jako digitální měna, avšak s využitím tradičnější finanční infrastruktury než digitální měna centrální banky.