Vyčerpaní migranti po dlouhých cestách bez vody a jídla umírají u americko-mexické hranice na následky horka. Americké úřady a civilní organizace posílají do oblasti lékaře a zásoby vody. Snaží se migranty procházející Mexikem identifikovat a včas se o ně postarat. Informují o tom The Guardian a ABC News.
Úřady letos u americko-mexické hranice v americkém státě Nové Mexiko identifikovaly podle serveru The Guardian 108 mrtvých migrantů většinou z Mexika a Severní Ameriky. Někteří z nich zemřeli 16 kilometrů od města El Paso ve státě Texas.
Loňský rok zemřelo nedaleko americko-mexické hranice 113 migrantů. V roce 2020 se našlo devět mrtvých a rok předtím deset mrtvých. Není jasné, proč v oblasti umírá tolik z nich, odborníci však tvrdí, že podléhají extrémnímu horku.
Migrant deaths in New Mexico have increased tenfold in last two years https://t.co/foBC6WRmN1
— Guardian US (@GuardianUS) October 15, 2024
Pašeráci lidí je převádějí přes nebezpečné a dlouhé trasy, často bez vody a potravin v extrémním horku. Migranti jsou už pak příliš slabí, když dorazí k americké hranici. Nejvíce pak podle oficiálních statistik umírají ženy ve věku 20 až 29 let.
Že téměř všechna tato úmrtí souvisejí s horkem, potvrdila i kancelář University of New Mexico zodpovídající za identifikaci a pitvy mrtvých v pohraniční oblasti. Téměř všechna tato úmrtí mají na svědomí vysoké teploty, potvrdila kancelář.
Lidé umírají blízko městských oblastí, v některých případech jen pár set metrů od silnic, popsal hrůzné scénáře na místě Adam Isacson, analytik z Washingtonského úřadu pro Latinskou Ameriku (WOLA).
Pochod smrti za lepším životem
Pohraniční služba se zaměřuje na pašeráky lidí. Nedávno jich zatkla 16 a zachránila přes 90 migrantů. Letos v létě poslala do oblast více průzkumníků a lékařských specialistů a nainstalovala další sledovací a detekční zařízení, jako jsou radarové věže pro skenování okolí.
V oblasti Santa Teresa, kde se nachází místo pro sčítání lidu, se vznáší balon sledující jeden z nedalekých migračních koridorů. Úřady také nechávají migrantům v rizikových oblastech značení se souřadnicemi jejich polohy a tísňovou linkou, píše server ABC News.
Zapojují se i civilní organizace. Dylan Corbett, výkonný ředitel náboženské organizace Hope Border Institute se sídlem v El Pasu, uvedl, že k jednomu nebezpečnému migračnímu koridoru vysílá desetičlenné týmy se zásobami vody.
Téma migrace je bolehlavem amerického prezidenta Joe Bidena, jehož republikáni obviňují z nezvládnutí krize. Opozice prosazuje mnohem restriktivnější migrační politiku a na několik měsíců kvůli tomu zablokovala pomoc Ukrajině.
Migranti nejčastěji prchají z Kolumbie, Venezuely a dalších zemí před chudobou a násilím. Cesta za lepším životem se však snadno může stát rozsudkem smrti. V Mexiku na ně čekají drogové kartely, mafie, banditi a někdy srovnatelně nebezpečná místní policie.