Izraelští vědci zjistili, že spolu vystresované rostliny komunikují ve frekvenci, kterou lidský sluch nezachytí. Tato „řeč“ připomíná praskání popcornu, přičemž každý druh hovoří odlišným jazykem. Na zvuky by mohly reagovat jiné organismy, tuto hypotézu však vědci stále testují. Na přelomovou studii upozornili The Guardian a Euronews.
Vědci z Telavivské univerzity vyřešili dlouhodobý vědecký spor. Dokázali, že rostliny spolu komunikují. Podle jejich studie není říše rostlin natolik tichá, jak by se mohlo zdát, napsal deník The Guardian.
Experti nahrávali ultrazvuk rostlin rajčat a tabáku v rušném skleníku i tiché akustické komoře a pozorovali jejich vizuální proměny. Následně vycvičili modely strojového učení tak, aby odpovídaly zvukům různých druhů rostlin a jejich různým stresům.
Plants emit ultrasonic sounds in rapid bursts when stressed, scientists say https://t.co/lNNPxsmfka
— The Guardian (@guardian) March 30, 2023
Izraelský tým dokázal podle studie publikované v časopise Cell nahrát zvuky rostlin hlasitostí srovnatelné s lidskou řečí. My však tuto komunikaci slyšet nemůžeme kvůli frekvenci, v níž k tomuto předávání informací dochází.
Tyto zvuky studie popisuje jako praskání evokující pukání popcornu. Vědci následně výzkum rozšířili na další rostliny, jako je pšenice a kaktus. Všimli si, že vystresované rostliny vydaly každou hodinu desítky zvuků oproti ostatním s průměrně méně než jedním zvukem za hodinu.
Volání SOS
Tyto zvuky obsahující informace o stresu dosahují do vzdálenosti 3 až 5 metrů. Mohlo by se jednat o jakési volání SOS, jehož mohou detekovat jiní tvorové v okolí, například netopýři, hlodavci, hmyz a jiné druhy rostlin.
„Tyto zvuky by mohly slyšet a interpretovat jiné organismy. Nyní testujeme zvířata i rostliny, abychom zjistili, zda reagují,“ uvedla evoluční bioložka z Telavivské univerzity Lilach Hadany.
Profesor smyslové biologie na Bristolské univerzitě Marc Holderied si myslí, že nejde o záměrnou komunikaci, ale vedlejší produkt fyziologického stresu. „Nikdo dosud neobjevil v rostlině ucho,“ uvedl expert. „Rostliny však jistě reagují na mnoho mechanických podnětů.“
Hadany však podle webu Euronews připouští, že tyto zvuky mohly vzniknout přímo ke komunikaci. Dokonce je možné, že mohou odehnat predátory nebo přilákat opylovače. „Představte si samičku můry, která má naklást vajíčka,“ řekla vědkyně.
„Může naklást vajíčka na rajče, ale teď je tam několik keřů, z nichž některé vydávají zvuky a jiné nikoli,“ nastínila situaci. „Dají přednost těm, které vydávají zvuky, nebo těm, které nevydávají? To je něco, na co se momentálně zaměřujeme.“