Extrémní sucho ve Španělsku odhaluje dávno ztracené historické památky. Ustupující voda v nádrži Sau v Katalánsku odkryla ruiny kostela z 11. století. Vysychající nádrž Valdecañas na západě zase obnažila „španělský Stonehenge“. Informují o tom Independent, Reuters a BBC News.
Autonomní společenství na severovýchodě Španělska Katalánsko sužuje extrémní sucho, nejhorší za několik desítek let. Situace v regionu je natolik zoufalá, že obyvatelé některých nejvíce postižených vesnic se obracejí na modlitby za déšť a pomoc, píše web Independent.
Katalánsko zavedlo regulaci pro užívání vody, což zasáhlo asi 6 milionů lidí v oblasti. Nezvykle brzy si letos vynutily evakuace lesní požáry. Přehradní nádrže začaly kvůli vysokým teplotám a absenci dešťů vysychat.
11th century church emerges from dried-up reservoir as Catalonia suffers worst drought in decadeshttps://t.co/KRuAG0KR8y
— The Independent (@Independent) April 5, 2023
Úřady nařídily odstranění ryb. Chtějí tak zabránit jejich úhynu a následné hnilobě. Klimatické změny způsobují, že tato vedra jsou globálně častější, závažnější a trvají déle. Letošní zima navíc byla jednou z nejteplejších a nejsušších v historii.
Mírné zimy přispívají k suchu tím, že nedovolí přírodě před létem doplnit zásoby podzemních vod. Ve Španělsku bylo dlouhé sucho vyhlášeno po třech letech vysokých teplot a nedostatku srážek.
Symbol beznaděje
Úlevu přitom nepřináší ani výhled meteorologů pro letošní rok. A symbolem této beznaděje v Katalánsku se stal kostel z 11. století Sant Roma de Sau. Jeho ruiny odhalila ustupující voda v přehradní nádrži Sau.
Tato historická památka se ocitla pod vodou po vytvoření nádrže v roce 1962, uvedla televize BBC News, která se rovněž bavila o situaci s místními. „Je to smutné, když jste nádrž viděli plnou,“ řekl 70letý muž Augustín Torrent.
On přiznal, že nádrž nikdy tak prázdnou neviděl. Nádrž se nachází asi 100 kilometrů ve vnitrozemí od Barcelony. Obyvatele Katalánska zásobuje vodou už půl století. Hladina je však natolik nízká, že hrozí kontaminace zbytku vody bahnem.
Úřady se proto rozhodly převést vodu do jiné nádrže. „Snažíme se vodu převést co nejrychleji, protože její kvalita v zimě byla dobrá, ale na jaře bude opravdu, ale opravdu špatná,“ řekl šéf Katalánské vodárenské agentury Samuel Reyes.
Agentura Reuters napsala, že ustupující voda v nádrži Valdecañas v autonomní oblasti Extremadura na západě Španělska odhalila megalitický kamenný kruh, jemuž se přezdívá „španělský Stonehenge“. Objeven byl roku 1926 a zatopen v roce 1963.