Export ruského zemního plynu přes Ukrajinu do Evropy byl na Nový rok v ranních hodinách zastaven. Tranzitní dohoda totiž vypršela a válčící Moskva a Kyjev se na pokračování dodávek nedohodly. Ve středu na to upozornily servery Euronews, BBC nebo agentura Reuters.
„Vzhledem k opakovanému a jasně vyjádřenému odmítnutí obnovení těchto dohod ukrajinskou stranou byl Gazprom zbaven technické a právní možnosti dodávat plyn pro tranzit přes území Ukrajiny od 1. ledna 2025,“ uvedl dle Reuters Gazprom v prohlášení na Telegramu. „Počínaje 08:00 moskevského času (06:00 SEČ) se dodávky ruského plynu pro jeho přepravu přes území Ukrajiny nerealizují,“ dodal.
Zastavení dodávek přes nejstarší ruskou plynovou trasu vedoucí do Evropy ukončilo desetiletí napjatých vztahů, které vyvolalo ruské zabrání Krymu v roce 2014. Ukrajina přestala ruský plyn kupovat v následujícím roce.
„Zastavili jsme tranzit ruského plynu. Jedná se o historickou událost. Rusko přichází o své trhy, utrpí finanční ztráty. Evropa již přijala rozhodnutí vzdát se ruského plynu,“ sdělil ukrajinský ministr energetiky German Galuščenko v prohlášení.
Dohoda Kremlu přinášela miliardové výnosy a Kyjevu tranzitní poplatky. Podle zdroje z odvětví absence tranzitu plynu přes Ukrajinu představuje zhruba polovinu celkového vývozu plynu z ruských plynovodů do Evropy.
The EU has been paying Putin €1.4 bn monthly for natural gas imports from Russia. These gas imports – and associated payments – should have stopped long ago, but – along with EU double-talk on sanctions – this was once again left to fester. Good that Ukraine now shuts this down. pic.twitter.com/3VfdntyzhM
— Robin Brooks (@robin_j_brooks) December 31, 2024
Rusko stále vyváží plyn plynovodem TurkStream přes Černé moře. TurkStream má dvě větve, jednu pro turecký domácí trh a druhou pro zásobování středoevropských zákazníků včetně Maďarska a Srbska.
Evropská unie od invaze na Ukrajinu v únoru 2022 zintenzivnila úsilí o snížení závislosti na ruských energiích. Podle údajů zveřejněných Bruselem ruský plyn v roce 2023 představoval méně než 10 procent celkového dovozu plynu do bloku. Pro srovnání, v roce 2021 tento podíl činil více než 40 procent, upozornil server Euronews.
Některé země zastavení toku plynu z Ruska zasáhne více
Několik členů EU, včetně Slovenska a Rakouska, nadále dováželo z Ruska značné množství plynu. Rakouský energetický regulační nicméně úřad uvedl, že vzhledem k diverzifikaci zdrojů a rezervám nepředpokládá žádné výpadky.
Ukončení tranzitní dohody však již vyvolalo napětí ve vztazích se Slovenskem, které je nyní hlavním vstupním bodem ruského plynu do EU a vydělává na tranzitních poplatcích za přepravu plynu do Rakouska, Maďarska a Itálie, upozornil server BBC. Slovenský premiér Robert Fico ve středu prohlásil, že to bude mít „drastické“ důsledky pro země EU, ale ne pro Rusko.
V pátek Fico, který navštívil Moskvu na jednání s Vladimirem Putinem, pohrozil, že přestane dodávat elektřinu na Ukrajinu. To přimělo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského obvinit Fica, že pomáhá ruskému diktátorovi financovat válku a oslabovat Ukrajinu. „Fico zatahuje Slovensko do pokusů Ruska způsobit Ukrajincům další utrpení,“ řekl Zelenskyj.
Moldavsko, které bylo Sovětského svazu, patří mezi nejvíce postižené země. Podle Reuters tvrdí, že nyní bude muset zavést opatření ke snížení spotřeby plynu o třetinu. Gazprom 28. prosince ovšem oznámil, že od 1. ledna omezí dodávky plynu do Moldavska, protože neplní své platební závazky. To moldavský premiér Dorin Recean popřel.