Okolo nového typu koronaviru Sars-CoV-2 je stále mnoho otázek. Dle nové studie je ale stejně jako mnoho virů před ním špatnou zprávou pro mozek. Vědci zjistili, že takzvaný spike protein může u myší procházet hematoencefalitickou bariérou a způsobovat mozkovou mlhu.
Čím dál více lidí popisuje jako příznaky onemocnění covid-19 problémy s hlavou, které mají dopad na kognitivní funkce, včetně mozkové mlhy. Vědci nyní zjistili proč tomu tak může být.
V nové studii publikované v Nature Neuroscience ukazují, proč je virus Sars-CoV-2 špatnou zprávou pro mozek. Jeho spike protein totiž může u myší procházet hematoencefalytickou bariérou. To je bariéra, která tvoří přechod mezi mozkovou tkání a cévním systémem.
Vzhledem k tomu, že touto bariérou prochází spike protein, je možné, že je toho schopný i samotný virus. Spike protein (nazývaný též protein S1) určuje, do kterých buněk může virus vstoupit. Obvykle dle jednoho z autorů studie Williama A. Bankse, profesora medicíny na Lékařské fakultě University of Washington, virus dělá stejné věci jako jeho vazebný protein.
Banks a jeho laboratoře v dubnu loňského roku pozastavili veškerou svou práci týkající se například HIV, Alzheimerovy choroby a cukrovky, a začali se věnovat experimentům s proteinem S1.
„Protein S1 pravděpodobně způsobuje, že mozek uvolňuje cytokiny a zánětlivé produkty,“ dodal pro ScienceDaily.
Intenzivní zánět způsobený infekcí covid-19 se nazývá cytokinová bouře. Imunitní systém totiž reaguje přehnaně ve snaze virus zabít. Infikovaná osoba pak může mít mozkovou mlhu a další kognitivní problémy.
Banks a jeho tým toto viděl již dříve u viru HIV. Chtěli proto zjistit, zdali se v případě onemocnění covid-19 děje to samé. Protein S1 funguje dle Bankse obdobně jako protein gp 120 viru HIV-1. Jedná se v obou případech o glykoproteiny a oba dva funkují tak, že se přichycují na receptory. Během studie se ukázalo, že i S1 umí stejně jako gp 120 procházet hematoencefalytickou bariérou. Oba dva proteiny jsou pravděpodobně navíc pro mozkové tkáně toxické. „Bylo to jako déjà vu,“ uvedl Banks.
Studie by mohla vysvětlit některé z komplikací spojených s covid-19. „Víme, že když máte infekci covid-19, máte potíže s dýcháním, a to proto, že v plicích je infekce, ale dalším vysvětlením je, že virus vstupuje do dýchacích center mozku a také tam způsobuje problémy,“ řekl Banks.
„S tím virem si nechcete zahrávat,“ dodává. „Mnohé z účinků, které tento koronavirus má, by mohly být zvýšeny, zachovány nebo dokonce způsobeny tím, že se virus dostane do mozku, tyto účinky by mohly trvat velmi dlouho.“