Průzkumník kapitán Cook jej možná pojmenoval Bílý ostrov, ale Maorové mu říkají Te Puia o Whakaari, Dramatická sopka.
Jmenuje se Bílý ostrov, ale to, co je na nejaktivnější sopce Nového Zélandu pozoruhodné, je její změť barev. Pod souvislými oblaky bílého kouře zahlédnete odstíny zářivě žluté, modrozelené, kyselé zelené a rezavě červené. Ale když se kapitán Cook v roce 1769 plavil kolem malého sopečného ostrova, dostal se jen tak blízko, aby viděl kouř. A tak se ostrov stal „Bílým ostrovem“.
Tragický pokus o těžbu síry
Jeho jasně žlutá barva pochází z přírodní síry vulkánu. Tolik síry, že proběhlo několik pokusů těžit cenný prvek, který se používá k výrobě kyseliny sírové, hnojiv a dalších komerčních produktů. Jak nebezpečná může být těžba síry na aktivní sopce ukázal rok 1914. Ostrovní těžařský tábor zmizel pod sesuvem půdy ze zřícené stěny kráteru. Údaje o počtu obětí se různí, ten den pracovalo buď deset, nebo dvanáct horníků. Ale bez ohledu na počet, ostrov pohltil všechny. Jediným svědkem, který katastrofu přežil, byl Petr Veliký. Bohužel jako táborová kočka nemohl úřadům říct, co se stalo.
Třicet mil od pobřeží Severního ostrova Nového Zélandu v Bay of Plenty se White Island oficiálně nazývá Whakaari/White Island, aby byl poctěn maorským i evropským jménem (ačkoli se většinou označuje jako White Island). Je malý, jen asi míli napříč, přičemž stěny kráteru sopky dosahují něco málo přes tisíc stop nad zálivem. Zdání však může klamat. To, co vidíte stoupat z vody, je pouze vrchol mnohem větší podmořské hory, zhruba čtyřikrát větší než ostrov. Stále pravidelně vybuchuje, naposledy v roce 2019.
Ostrov bohužel dnes nenavštívíte
Whakaari/White Island se nachází v Bay of Plenty asi 48 km od pobřeží, 225 km východně od Aucklandu. Naposledy začala sopka chrlit popel 9. prosince 2019, když byla na ostrově velká skupina turistů, což mělo za následek 21 úmrtí a 26 zraněných. Od této poslední erupce byly všechny výlety na ostrov zastaveny.