Ačkoliv se lidé začínají obávat nové epidemie opičích neštovic, Světová zdravotnická organizace (WHO) uklidňuje, že v zemích mimo Afriku, kde se virus obvykle nevyskytuje, bude možné případné epidemie snadno zvládnout. Informuje o tom BBC a Reuters.
V Evropě, Americe a Austrálii už bylo potvrzeno více než 100 případů tohoto viru, který ve většině případů způsobuje jen vyrážku a horečku. Očekává se, že tento počet bude ještě stoupat, ale podle odborníků je celkové riziko pro širší populaci velmi nízké.
Virus se nejčastěji vyskytuje v odlehlých částech střední a západní Afriky.
„Situaci lze zvládnout,“ řekla podle BBC v pondělí na tiskové konferenci Maria Van Kerkhove, vedoucí oddělení WHO pro nově se objevující nemoci.
„Chceme zastavit přenos viru z člověka na člověka. Můžeme toho dosáhnout v neendemických zemích,“ dodala s odkazem na nedávné případy v Evropě a Severní Americe.
Přestože se jedná o největší epidemii mimo Afriku za posledních 50 let, opičí neštovice se mezi lidmi nešíří snadno. Podle odborníků není hrozba v žádném případě srovnatelná s pandemií koronaviru.
„K přenosu skutečně dochází kontaktem kůže na kůži. Většina identifikovaných osob má spíše lehčí průběh onemocnění,“ řekla Van Kerkhove.
Tyto viry většinou nemutují
Jiná představitelka WHO podle Reuters doplnila, že po dřívějších spekulacích o příčině současné epidemie neexistují žádné důkazy o tom, že by virus opičích neštovic zmutoval.
„Viry této skupiny nemají tendenci mutovat a bývají poměrně stabilní,“ uvedla Rosamund Lewis, která vede sekretariát WHO pro neštovice. Dodala, že že infekční onemocnění, které se endemicky vyskytuje v západní a střední Africe, nemá tendenci se měnit.
Podle WHO jsou tato ohniska netypická, protože se vyskytují v zemích, kde virus pravidelně necirkuluje. Vědci se snaží pochopit původ případů a zjistit, zda se na viru něco změnilo.
Opičí neštovice jsou příbuzné s pravými neštovicemi, závažným virovým onemocněním, které se podařilo očkováním zcela vymýtit. Starší ročníky, které mají ještě očkováním proti pravým neštovicím, mohou být vůči viru opičích neštovic imunní, míní někteří lékaři. Nemoc nemá naopak nic společného s planými neštovicemi, převážně dětskou chorobou, kterou způsobuje úplně jiný typ viru. Prodělání této nemoci před opičími neštovicemi nechrání.