Pandemie nemoci covid-19 již nepředstavuje globální stav nouze a rizika mezinárodního měřítka. V pátek o tom rozhodla Světová zdravotnická organizace (WHO). Její šéf však upozornil, že koronavirus ze světa nevymizel. I když už nepředstavuje významnou hrozbu, stále musíme být ostražití. Napsal o tom list The Guardian.
30. ledna v roce 2020 vyhlásila WHO nejvyšší stupeň pohotovosti a život většiny lidí po celém světě se obrátil naruby. Všemi kontinenty se šířil koronavirus SARS-CoV-2, který vyvolával onemocnění covid-19.
Světem se rozšířila panika z neznámé nemoci, která ho uvrhla do lockdownů a otestovala naše vědecké schopnosti. Pandemie narušila naše zaběhlé životy se všemi rutinami, zvýšila počet duševních problémů a narušila světovou ekonomiku.
Covid-19 is no longer a global health emergency, the World Health Organization says https://t.co/JFw1o5nUKg
— CNN Breaking News (@cnnbrk) May 5, 2023
WHO v pátek rozhodla, že vir, který za tři roky zmutoval k nepoznání, již nepředstavuje globální hrozbu. Globální stav nouze spolu s koronavirovou pandemií skončil, napsal The Guardian s odkazem na prohlášení zveřejněném na webu organizace při OSN.
Její šéf Tedros Adhanom Ghebreyesus ovšem důrazně upozornil na přetrvávající hrozby spojené s covidem-19. Nemoc totiž nezmizela, pouze nevyvolává tak závažné příznaky jako během začátků pandemie. Každé tři minuty s ní zemře na světě jeden člověk.
Musíme být ostražití
„Včera se po patnácté sešel nouzový výbor a doporučil mi vyhlásit konec stavu ohrožení veřejného zdraví na mezinárodní úrovni,“ uvedl v prohlášení Tedros. „Tuto radu jsem přijal,“ dodal šéf WHO.
„To ovšem neznamená, že covid-19 coby globální zdravotní hrozba skončil,“ varoval důsledně Tedros a vysvětlil, že globální stav nouze může WHO vrátit v platnost, pokud by se situace zhoršila.
Tedros řekl, že nejhorší, co teď po nadějné zprávě WHO mohou světoví lídři udělat, je snížit ostražitost, zrušit systém vybudovaný pro boj a monitorování covidu-19 a vyslat svým občanům zprávu, že už se nemusejí nemoci obávat.
Covid-19 vedl ke smrti celkem 6,9 milionu lidí. Zatímco v lednu s ním zemřelo 100 000 pacientů za týden, dnes tohle číslo představuje něco přes 3500 v týdnu. Aktuálně se světem šíří subvarianta omikronu „arcturus“, která opět o něco lépe obchází imunitu.