Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že ve spolupráci s odborníky pracuje na novém názvu opičích neštovic. Současné jméno nemoci je podle nich rasistické a diskriminační. Informuje o tom BBC, Bloomberg a další média.
Stalo se tak poté, co více než třicet vědců minulý týden napsalo o „naléhavé potřebě nediskriminačního a nestigmatizujícího“ názvu pro tento virus a onemocnění, které způsobuje. Podle nich je neustálé označování viru jako afrického nepřesné a diskriminační, uvádí BBC.
Pojmenování nemocí „by mělo být provedeno s cílem minimalizovat negativní dopad,“ uvedli vědci v e-mailu, „a vyhnout se urážce jakýchkoli kulturních, sociálních, národnostních, regionálních, profesních nebo etnických skupin.“
Tento návrh připomíná podle Bloomberg podobnou kontroverzi, která vypukla, když WHO rychle přejmenovala SARS-CoV-2 poté, co jej lidé po celém světě označovali jako čínský nebo wu-chanský virus, aniž by pro něj existovalo oficiální označení. Skutečný zvířecí zdroj opičích neštovic, které byly nalezeny u nejrůznějších savců, zůstává neznámý.
Dosud žádné úmrtí mezi novými případy
V posledních týdnech bylo celosvětově zaznamenáno přibližně 1 600 případů onemocnění.
Zatímco v zemích, kde se opičí neštovice již endemicky vyskytovaly, bylo hlášeno 72 úmrtí, v nově postižených 32 zemích, například ve Velké Británii, nebylo zaznamenáno žádné.
Při posledním sčítání k 12. červnu bylo v Anglii potvrzeno 452 případů, ve Skotsku 12, v Severním Irsku dva a ve Walesu čtyři případy.
Světová zdravotnická organizace uvedla, že příští týden uspořádá mimořádné zasedání. Na něm by měla rozhodnout, zda epidemii klasifikovat jako stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. To je nejvyšší stupeň poplachu, který může organizace vyhlásit.
V minulosti se tak stalo pouze v případě prasečí chřipky, dětské obrny, eboly, ziky a covidu.
Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl: „Výskyt opičích neštovic je neobvyklý a znepokojivý. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl příští týden svolat Výbor pro mimořádné situace podle mezinárodních zdravotnických předpisů, aby posoudil, zda toto ohnisko představuje mimořádnou událost v oblasti veřejného zdraví mezinárodního významu.“
Opičí neštovice se šíří neobvykle
Opičí neštovice způsobuje orthopoxvirus, který patří do stejné rodiny virů jako pravé neštovice. Jeho průběh je ovšem mnohem méně závažný.
Jeden z nových názvů, který pro něj vědci navrhli, je hMPXV, ale musíme si počkat, co si o tom myslí WHO.
Infekce jsou obvykle mírné a riziko pro obyvatelstvo je nízké. Britská vláda však i tak nakoupila zásoby vakcíny proti neštovicím, aby se chránila před větším počtem případů.
Virus se v posledních měsících šíří po světě neobvyklým způsobem. Předchozí ohniska se omezovala hlavně na části Afriky, kde se za hlavního zvířecího hostitele považují hlodavci, nikoli opice.
Infekce způsobuje vyrážku, která trochu připomíná plané neštovice. Virus se může šířit při těsném kontaktu s nakaženou osobou.
Dosud nebyl popsán jako sexuálně přenosná infekce, ale může se přenášet blízkým kontaktem. Každý nakažený by se měl zdržet sexu, dokud má příznaky.