Odborníci, kteří v čínském městě Wu-chan během ledna a února zkoumali původ onemocnění COVID-19, zároveň označili za „mimořádně nepravděpodobnou“ teorii, že koronavirus unikl z wu-chanské virologické laboratoře.
Výsledky dlouho očekávané zprávy však nechaly mnohé otázky nezodpovězené.
Tým vědců uvedl, že je třeba prozkoumat všechny teorie o původu nového koronaviru kromě hypotézy úniku z laboratoře.
Vícenásobný odklad zveřejnění zprávy WHO vyvolal spekulace, zda Peking neusiluje o to zkreslit závěry vyšetřování ve snaze odvrátit podezření, že Čína selhala v první fázi pandemie, kdy bylo ještě možné šíření viru zastavit.
Vědci ve zprávě uvádějí čtyři scénáře, co se týče původu nákazy v pořadí podle pravděpodobnosti. Shrnuli, že přenos ze živočišného mezihostitele je pravděpodobný až velmi pravděpodobný. Přímý přenos z netopýrů na lidi označili za pravděpodobný. Rozšíření nákazy z chlazeného zboží bylo podle nich sice možné ale nepravděpodobné.
Netopýři jsou známí tím, že běžně přenášejí různé koronaviry. Vědci u nich potvrdili i nejbližší kmen viru, který způsobuje onemocnění COVID-19. Zpráva však uvádí, že „evoluční vzdálenost mezi těmito viry a koronavirus SARS-CoV-2 se odhaduje na několik desetiletí„, takže přímá spojitost tam existovat nemusí.
Velmi podobné viry zjistili vědci i u šimpanzů, nicméně poznamenali, že na nákaze koronaviru jsou náchylné i kočky a norci, což naznačuje, že by mohly být jejich přenašeči.
Téměř finální verze
Kopii zprávy, která je zřejmě téměř finální verzí, získala agentura AP v pondělí od nejmenovaného diplomata působícího v Ženevě. To, zda se budou v textu zprávy dělat před jeho zveřejněním ještě nějaké úpravy, není známo.
Peter Ben Embarek, který v Číně vedl tým výzkumníků, v pátek oznámil, že zpráva je již hotová a momentálně se pracuje už jen na překladech a na závěrečném ověřování faktů. Dodal, že její zveřejnění se očekává v nejbližších dnech.