Evropou se šíří strach z vakcíny AstraZeneca kvůli možnému riziku trombózy. Několik desítek případů bylo už na kontinentě zaznamenáno. Světová zdravotnická organizace (WHO) nyní upozornila, že k obavám není důvod, informuje BBC.
Některé země, například Bulharsko, Dánsko a Norsko, přestaly vakcínou AstraZeneca očkovat kvůli sérii přibližně třiceti „tromboembolitických příhod“ napříč Evropou. Jeden Ital zemřel na hlubokou žilní trombózu deset dní po očkování. Ze stejného důvodu očkování látkou AstraZeneca pozastavilo Thajsko. Itálie a Rakousko přestalo dočasně očkovat jednou specifickou šarží této vakcíny. Jiné země, mezi které patří i Česká republika, touto vakcínou nadále očkují. Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný už dříve uvedl, že podezřelá šarže se do ČR ani nedostala.
Mluvčí WHO Margaret Harrisová ale v pátek oznámila, že spojitost mezi vyšším rizikem trombózy a očkováním se nepotvrdila. „Je to excelentní vakcína a měla by se dál používat,“ řekla Harrisová. WHO podle ní tyto podezřelé případy bedlivě studuje. „Mezi očkováním a ohlášenými zdravotními problémy se neukázala žádná kauzalita,“ uvedla mluvčí WHO.
Zaznamenaný počet krevních sraženin, které trombózu či embolii způsobují, byl podle ní významně menší, než by se očekávalo v obecné populaci. „Analýza dat u více než 10 milionů záznamů neukázala žádné zvýšené riziko plicní embolie nebo hluboké žilní trombózy,“ řekla Harrisová.
Vakcínu podpořila i EU
Alespoň jednu dávku vakcíny AstraZeneca už dostalo přibližně pět milionů Evropanů, masivně se používá například ve Velké Británii. Za vakcínu se postavila i Evropská léková agentura (EMA), nejvyšší lékový regulátor pro EU. Ta rovněž oznámila, že neexistuje spojitost mezi vakcínou a tvorbou životu nebezpečných krevních sraženin.
Rozhodnutí některých zemí neočkovat vakcínou AstraZeneca přišlo ve chvíli, kdy Evropa s dodávkami očkovacích látek spíše bojuje. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn řekl, že s ním nesouhlasí. „Podle toho, co zatím víme, benefity vysoce převyšují rizika,“ řekl.
V některých evropských zemích, například ve Francii, Itálii, Polsku či Turecku, začaly případy koronaviru po mírném poklesu opět stoupat. Itálie se připravuje na zatím nejstriktnější lockdown, který by měl přijít na řadu o Velikonocích. Lidé budou moci vyjít ven jen za účelem cesty do zaměstnání, k lékaři či na nákup. Počet mrtvých na covid-19 v Itálii překročil v pondělí stotisícovou hranici, což je zatím – po Velké Británii – nejvyšší číslo v Evropě. Podle expertů nyní na evropském kontinentě řádí nové, nakažlivější varianty koronaviru.
Evropská léková agentura zaregistrovala ve čtvrtek už čtvrtou vakcínu společnosti Johnson&Johnson.