Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že varianta omikron je zatím nejrychleji se šířící variantou koronaviru. Předběžné důkazy navíc naznačují, že vakcíny proti covidu-19 mohou být v jejím případě méně účinné proti infekci a přenosu. Informují o tom světová média.
V úterý Světová zdravotnická organizace vydala hned několik upozornění na konto nové varianty koronaviru, jež dostala jméno omikron. Ta byla prvně detekována v Jihoafrické republice 24. listopadu. WHO varovala, že se šíří bezprecedentním tempem, a vyzvala země, aby jednaly, uvádí na svém serveru francouzská zpravodajská stanice France 24.
Dle WHO je však zapotřebí více dat, aby bylo možné lépe pochopit, do jaké míry může omikron unikat imunitě, a to jak té získané z vakcín, tak po prodělané nemoci, dodává agentura Reuters.
Studie z Jihoafrické republiky ukázala, že dvě dávky vakcíny od společností Pfizer-BioNTech byly účinné proti závažnému průběhu způsobenému variantou omikron ze 70 procent.
„V důsledku toho zůstává celkové riziko spojené s novou variantou omikron velmi vysoké,“ řekla WHO.
Šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus sdělil dle serveru France 24, že varianta byla hlášena ze 77 zemí. Uvedl, že se nejspíše nepozorovaně rozšířila do většiny zemí „rychlostí, kterou jsme u žádné předchozí varianty nezaznamenali“.
Není zde však prozatím žádný důkaz, že omikron způsobuje závažnější průběh. V Africe byl dle WHO v uplynulém týdnu zaznamenán velký počet nově nakažených, ale nižší počet úmrtí ve srovnání s předchozími vlnami.
Ubývá varianty delta nebo se jen méně sekvenuje?
Na konci loňského roku vzbudila obavy obdobným způsobem varianta delta. Tento týden se ale dle organizace snížil podíl sekvencí této varianty zaznamenaných v globální databázi GISAID.
To ale nutně neznamená, že varianta delta polevila. Některé země mohou cíleně sekvenovat omikron. Stále navíc delta tvoří 99,2 % z téměř 880 000 sekvencí nahraných do GISAID ze vzorků z posledních 60 dnů, uvádí agentura Reuters.
Varianta omikron sice tvořila pouze 3 755 vzorků, ostatní varianty ale zastupovaly dohromady méně než 0.1 %.