Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že na Marshallových ostrovech a v Mikronésii byla nalezena šarže kontaminovaného sirupu proti kašli vyrobeného v Indii. Informuje o tom BBC, India TV News a další média.
WHO uvedla, že testované vzorky sirupu Guaifenesin TG, který vyrobila společnost QP Pharmachem Ltd. se sídlem v Paňdžábu, vykazovaly „nepřijatelné množství diethylenglykolu a etylenglykolu“. Obě sloučeniny jsou pro člověka toxické a v případě konzumace mohou být smrtelné, zvláště u dětí.
WHO issues alert over another India-made cough syrup https://t.co/onoDcLlV8I
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 26, 2023
Toxické účinky mohou podle India TV News zahrnovat bolesti břicha, zvracení, průjem, neschopnost vylučovat moč, bolesti hlavy, změnu duševního stavu a akutní poškození ledvin, které může vést k úmrtí.
Prohlášení WHO neupřesnilo, zda se někdo přípravkem otrávil. Nejnovější varování však přichází několik měsíců poté, co WHO spojila jiné sirupy proti kašli vyrobené v Indii s úmrtím dětí v Gambii a Uzbekistánu.
Sudhir Pathak, generální ředitel společnosti QP Pharmachem, sdělil BBC, že společnost vyvezla šarži 18 346 lahví do Kambodže. Získala všechna příslušná regulační povolení. Uvedl, že neví, jak se výrobek dostal na Marshallovy ostrovy a do Mikronésie.
„Tyto lahvičky jsme do pacifické oblasti neposílali. Nebyly certifikovány pro tamní použití. Nevíme, za jakých okolností a podmínek se tyto lahvičky dostaly na Marshallovy ostrovy a do Mikronésie,“ řekl. Dodal, že jeho společnost zaslala firmě, která šarži léků do Kambodže vyvezla, právní oznámení.
Problémy s indickými léky
V prohlášení WHO se uvádí, že přípravek, který se používá ke zmírnění překrvení hrudníku a příznaků kašle, byl testován australským regulačním orgánem pro léčiva Therapeutic Goods Administration.
Sirup prodávala společnost Trillium Pharma se sídlem ve státě Harijána. Indická vláda na nejnovější upozornění nereagovala. V prohlášení dodala, že „uvedený výrobce ani prodejce neposkytli WHO záruky o bezpečnosti a kvalitě těchto výrobků“.
Indie je největším světovým vývozcem generických léků, které uspokojují velkou část zdravotnických potřeb rozvojových zemí. V posledních měsících se však mnoho indických firem dostalo pod drobnohled kvůli kvalitě svých léků. Odborníci vyjádřili obavy ohledně výrobních postupů používaných při výrobě těchto léků.
V říjnu WHO vyhlásila celosvětové varování a spojila čtyři sirupy proti kašli vyrobené společností Maiden Pharmaceuticals s úmrtím 66 dětí na poranění ledvin v Gambii. Indická vláda i společnost Maiden Pharmaceuticals tato obvinění odmítly.
V březnu Indie zrušila výrobní licenci firmě, jejíž sirupy proti kašli byly spojovány s úmrtím 18 dětí v Uzbekistánu. Začátkem tohoto měsíce Úřad pro kontrolu potravin a léčiv uvedl, že zjistil, že indický výrobce očních kapek spojených se třemi úmrtími a vážnými infekcemi v USA porušil několik bezpečnostních norem.
Lék Guaifenesin je k dostání i v Česku.