Kombinace výskytu variant delta a omikron povede k nebezpečné vlně tsunami případů onemocnění covid-19, upozornil ve středu na tiskové konferenci šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Informovaly o tom agentura Reuters a stanice BBC.
„Delta a omikron jsou nyní dvojí hrozbou, která zvyšuje počet případů na rekordní počet. To vede k nárůstu hospitalizací a úmrtí,“ konstatoval předseda WHO. „Jsem velmi znepokojen tím, že varianta omikron, která je vysoce přenosná a šíří se ve stejnou dobu jako delta, vede k tsunami případů,“ dodal Tedros Adhanom.
Mezitím Spojené státy a země napříč Evropou zaznamenaly rekordní počty nových případů nákazy koronavirem. Francie druhý den po sobě ohlásila nejvyšší denní přírůstek v Evropě, a to 208 tisíc případů. Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse USA za poslední týden průměrně registrují více než 260 tisíc případů denně. Dánsko, Portugalsko, Spojené království a Austrálie rovněž zaznamenaly rekordní čísla.
Polsko ve středu informovalo o 794 úmrtích souvisejících s covidem, což je nejvyšší počet ve čtvrté vlně pandemie. Z více než tří čtvrtin se jednalo o neočkované jedince.
Studie naznačují, že omikron, který se rychle stal dominantním v mnoha zemích, způsobuje mírnější průběh onemocnění než varianta delta, je však mnohem nakažlivější.
Počty případů i nadále rostou
Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran novinářům řekl, že „již nebude mluvit o vlně, pokud jde o omikron“, ale o „přílivové vlně“.
Šéf WHO nicméně varoval právě před současným výskytem dvou variant. „Toto je a bude nadále vyvíjet nesmírný tlak na vyčerpané zdravotníky a zdravotnické systémy na pokraji kolapsu,“ poznamenal.
Podle agentury Reuters státy po celém světě v současnosti hlásí bezmála milion nových případů denně.
Přední americký odborník na infekční choroby doktor Anthony Fauci řekl CNN, že šíření omikronu v USA vzhledem k velikosti populace a proočkovanosti pravděpodobně vyvrcholí na konci ledna.
Podle zprávy WHO zveřejněné v úterý se na celkovém počtu nově zaznamenaných případů covidu v týdnu do 26. prosince Evropa podílí z 57 procent. Případy v Americe pak tvoří 30 procent. Čísla navíc stále rostou a ve středu padly další rekordy. Podle některých úřadů však mohou vysoká čísla částečně pramenit ze zpoždění v hlášení kvůli vánočním svátkům.