Teplota jako ve Středomoří, která byla v loňském roce naměřena v Arktidě, byla nyní oficiálně potvrzena. V oblasti se tak jedná o historicky nejvyšší zaznamenanou teplotu. Informuje o tom server BBC.
Světová meteorologická organizace (WMO) v úterý potvrdila teplotní rekord v Arktidě, a to plus 38 stupňů Celsia. Ten byl naměřen 20. června loňského roku v sibiřském městě Verchojansk.
Průměrné denní maximum v této oblasti během června je přitom o 18 stupňů méně. WMO dle BBC uvedla, že tato teplota „se hodí spíše do Středomoří než do Arktidy“.
Verchojansk ale leží asi 115 kilometrů severně od polárního kruhu. Meteorologická stanice zde zaznamenává teploty od roku 1885, uvedla WMO.
Jedná se o první případ, kdy byla agentura OSN WMO nucena zařadit oblast polárního kruhu do svého archivu reportů o extrémním počasí, a to v rámci nové kategorie.
„Tento nový arktický rekord je jedním z řady pozorování nahlášených do archivu extrémů počasí a klimatu (Weather and Climate Extremes) WMO, která bijí na poplach ohledně našeho měnícího se klimatu,“ uvedl generální tajemník WMO Petteri Taalas.
Požáry, tání ledu i permafrostu
K teplotnímu rekordu došlo dle agentury během „výjimečné a dlouhotrvající sibiřské vlny veder“. To přispělo k požárům, které zachvátily lesy i rašeliniště severu Ruska. Následkem toho došlo k uvolnění rekordního množství uhlíku, dodává BBC.
Kromě požárů, vedly vysoké teploty k velkému úbytku mořského i pevninského ledu. Dle WMO hrály také významnou roli v tom, že rok 2020 byl jedním ze tří nejteplejších let v historii.
Agentura dále upozornila na to, že Arktida je jednou z nejrychleji se oteplujících oblastí na světě, která se ohřívá více než dvakrát rychleji než je celosvětový průměr.
Nejenomže se v důsledku toho mění vlastnosti povrchu, ale dochází k tání permafrostu a uvolnění oxidu uhličitého a metanu, dříve pohřbených pod zemí, uvádí BBC.
WMO upozorňuje, že je dokonce pravděpodobné, že se v arktické oblasti v budoucnu vyskytnou větší extrémy.
„Záznamy jasně ukazují na oteplování na celé Sibiři,“ dodal pro WMO britský klimatolog Phil Jones.