Je téměř jisté, že svět zažije v příštích pěti letech teplotní rekordy, přičemž globální oteplování prolomí vytyčenou průměrnou hranici stanovenou Pařížskou dohodou. Varovala před tím Světová meteorologická organizace (WMO). Musíme se podle ní připravit na dalekosáhlé dopady. Informoval o tom deník The Guardian.
Svět se snaží udržet globální oteplování na hranici 1,5 stupně ve srovnání s předindustriálním obdobím. Její překročení bude mít kritické následky pro zemědělství, přírodní ekosystémy i klimatickou rovnováhu.
WMO ve své nejnovější zprávě varovala, že během příštích pěti let bude tato hranice minimálně jednou prolomena. Ještě loni organizace při OSN uváděla, že se tak stane na 55 procent, nyní šance zvýšila na 66 procent, píše The Guardian.
World likely to breach 1.5C climate threshold by 2027, scientists warn https://t.co/u7PoX9z0fJ
— Guardian Environment (@guardianeco) May 17, 2023
Organizace očekává, že do roku 2027 dosáhne průměrná roční teplota rekordních hodnot nejméně jednou. Kritickou hranici nepřekročí natrvalo. V podstatě to WMO popisuje jako dočasné výkyvy do extrémních hodnot.
K těm však bude docházet stále častěji, přičemž budou mít pro svět fatální následky. „Bude to mít dalekosáhlé dopady na zdraví, potravinovou bezpečnost, hospodaření s vodou a životní prostředí,“ uvedl šéf WMO Petteri Taalas.
Tohle se ještě nikdy nestalo
Důvodem tohoto překročení „červené čáry“ má být klimatická změna způsobená lidskou činností v doprovodu přirozeného jevu zvaného El Niño. Ten průměrnou globální teplotu zvyšuje a letos přijde podle vědců v silnější formě než obvykle.
Již v březnu a dubnu udeřily na některé části světa extrémní vedra. Ta jsou kvůli globálnímu oteplování pravděpodobnější a intenzivnější. Podle listu The Independent dosahovaly teploty ve Španělsku, Maroku, Portugalsku a Alžírsku až 40 stupňů.
Vedra však zasáhla v dubnu i jihovýchodní Asii. Teplotní rekordy padaly v Číně, Vietnamu, Thajsku, Barmě, Bangladéši a Indii, napsal deník The Guardian. V čínské provincii Jün-nan naměřily teploměry přes 40 stupňů Celsia již v březnu.
Pokud oteplení skutečně úroveň 1,5 stupně prolomí, stane se tak poprvé v historii. Nejvyšší průměr v předchozích letech byl 1,28 stupně. Podle WMO nastane jev El Niño v nadcházejících měsících.