Světová meteorologická organizace (WMO) v nové zprávě upozornila na zrychlující klimatické změny a naopak jejich neadekvátně pomalé řešení. Vyhlásila proto „červený poplach“ pro celý svět. Varovala, že letos padnou další teplotní rekordy. Informují o tom Euronews a New Scientist.
Agentura OSN pro počasí vyhlásila „červený poplach“ v souvislosti s globálním oteplováním a loňským teplotně rekordním rokem. Už víme, že to byl nejteplejší rok v historii, WMO však popisuje další příznaky klimatických změn.
„Nejsou to jen rostoucí teploty,“ řekla generální tajemnice WMO Celesta Saulo. „To, čeho jsme byli svědky v roce 2023, zejména bezprecedentních teplot oceánů, ústupu ledovců a úbytku mořského ledu na Antarktidě, je důvod k mimořádným obavám.“
Today, the WMO released the #StateOfClimate report. In 2023, the hottest year ever documented, records were broken for greenhouse gas levels, ocean heat and acidification, sea level rise, Antarctic sea cover, and glacier retreat.
— World Meteorological Organization (@WMO) March 20, 2024
Full report: https://t.co/OjfNMaGvbg pic.twitter.com/vxMYvJAl7l
Podle zprávy, na níž upozornil například server Euronews, došlo minulý rok k rekordnímu nárůstu teploty půdy a skleníkových plynů v atmosféře. Jako indikátory klimatických změn zmiňuje loňské vlny veder, záplavy, sucha, lesní požáry a sílící bouře.
„Sirény houkají všemi hlavními ukazateli,“ vyjádřil se ke zprávě generální tajemník OSN António Guterres. „Země vysílá nouzové volání. Nejnovější zpráva o stavu globálního klimatu ukazuje planetu na pokraji sil.“
Neděláme dost
WMO v dokumentu rovněž upozornila, že rok 2024 bude s největší pravděpodobností opět rekordně teplý, přičemž varovala, že úsilí světa ve zvrácení tohoto trendu je nedostatečné. „WMO vyhlašuje světu červený poplach,“ uvedla Saulo.
Podle zprávy organizace minulý rok dosáhla globální průměrná povrchová teplota 1,45 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni, píše web New Scientist. Pohybovala se tedy těsně pod kritickou hranicí 1,5 stupně.
„Ještě nikdy jsme nebyli tak blízko, i když jen dočasně, této hranici stanovené Pařížskou dohodou o změně klimatu,“ upozornila Saulo. Že se minulý rok pohyboval teplotně těsně pod hranicí 1,5 stupně, potvrdila i evropská služba Copernicus.
Co hůř, teplotně rekordní byl už začátek roku letošního. Svět se letos posunul za tuto červenou čáru. Období od března 2023 do února 2024 bylo oproti předindustriální éře teplejší o 1,56 stupně Celsia.
Klimatické změny činí projevy počasí extrémnějšími a zhoršují tak podmínky pro život v mnoha oblastech – a hlavně v chudších státech, kde ohrožují tamní populace i nedostatkem potravin a pitné a čisté vody.