Mnoho typů jógy praktikovaných ve studiích jsou známé jako „jangové“ styly jógy – energické a rychlé kurzy jako vinyasa, power jóga a Ashtanga. Existuje ale ještě jeden stejně důležitý styl, který je zcela opačný: yin jóga. Přečtěte si, v čem se liší a jaké má zdravotní přínosy.
Co je yin jóga
Zatímco „jangová“ jóga posiluje především vaše svaly, yin jóga se zaměřuje na hluboké pojivové tkáně, jako jsou fascie, vazy, klouby a kosti. Je pomalejší a meditativnější, což vám dává prostor obrátit se do svého nitra a naladit se jak na vaši mysl, tak na fyzické vjemy těla. Ásany držíte déle než u jiných tradičních typů jógy (3, 5 někdy i 20 minut). Díky tomu si protáhnete zřídka používané tkáně a zároveň se naučíte prodýchat v nekomfortní pozici.
Yin jóga je založena na starověkých čínských filozofiích a taoistických principech, které věří, že naším tělem procházejí cesty Qi (energie). Protahováním a prohlubováním jednotlivých pozic odstraňujeme blokády a uvolňujeme tuto energii, aby mohla volně proudit.
„Sekvence yin jógy má na proudění naší energie velmi podobný účinek jako akupunktura.“
– instruktorka yin jógy Stefanie Arend
Přínosy yin jógy pro zdraví
1. Prodlužuje pojivovou tkáň
Když je pojivová tkáň nedostatečně využívána, stává se méně pružnou, což může vést k bolestem a ztuhlosti. Pokud jemně protáhnete pojivovou tkáň dlouhým držením yinové pózy, zareaguje tím, že se mírně prodlouží a zesílí.
2. Zvyšuje flexibilitu
Elastické fascie a mobilní klouby vedou k lepší flexibilitě, což je jedna z klíčových výhod pravidelného cvičení yin jógy. Protože fascie potřebuje minimálně 120 sekund trvalého protahování, aby se stala pružnější, je yin jóga jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zlepšit svou flexibilitu.
3. Zlepšuje váš krevní oběh
Prodýcháním každé pózy a zaměřením na hlubší tkáně a vazy přivedete více kyslíku do těla a do svalů. To pomáhá zvýšit průtok a cirkulaci krve.
4. Snižuje hladinu stresu
Studie zjistily, že yin jóga má významný dopad na snížení stresu, úzkosti a rizika deprese. Navíc aktivuje váš parasympatický nervový systém, který uklidňuje vaše tělo a zpomaluje srdeční frekvenci.
Více o stresu, jeho dopadu na imunitní systém a pozitivním vlivu jógy.
Jak cvičit yin jógu
Protože yin jóga se cvičí v nevytápěné místnosti, můžete ji praktikovat kdekoli a kdykoli. Klíčem je držení každé pózy po delší dobu, obvykle dvě až pět minut. Mnoho ásan yin jógy se cvičí v sedě nebo leže, protože vyžadují, aby vaše svaly byly plně uvolněné.
Zatímco držíte pózu, snažte se najít vnitřní klid. Nevrťte se, ať se můžete uvolnit. Snažte se protáhnout až do bodu, kdy ucítíte takzvané „pohodlné nepohodlí“. Nikdy byste však neměli jít až do bolesti.
Důležitou součástí yin jógy je dech. Je to něco, na co se můžete zaměřit v obtížnějších a nepohodlnějších pozicích. Při yin józe byste měli dýchat z bránice. Při každém nádechu cítíte, jak se vám rozpíná břicho a žebra, a při každém výdechu zatahujete pupek do páteře. Snažte se, aby váš výdech byl dvakrát tak dlouhý jako nádech.
Pro koho je yin jóga vhodná?
Mnoho z nás žije rychlým a aktivním životem. Yin jóga může být dobrým protikladem k intenzivním cvičením nebo běhu. Jedná se o pomalé a meditativní cvičení, které vám pomůže najít rovnováhu. Je také vhodná pro každého, kdo se potýká se zraněním nebo chronickým stavem jako je artritida nebo osteoporóza. Tento styl je totiž více regenerační než ostatní styly jógy. Může být také dobrým výchozím bodem pro meditaci.