Jméno britské společnosti Lunaz možná bude automobilovým fanouškům něco říkat hned na první dobrou. Firma se specializuje na přestavby klasický aut na vozy s pohonem na elektřinu. Do parády si teď vzala i Bentley. A vlastně mu vytvořila premiérový elektromobil.
Motorističtí nadšenci z Lunazu už tento krok hlásili nějaký pátek dozadu. „Pustíme se do výroby elektrických veteránů Bentley Continental,“ slibovali. A úkol už z jedné třetiny dokázali také splnit. Jak je něco takového vůbec možné? Lunaz si zakládá na detailnosti, a jestli čekáte nějaké drsné zacházení, také vás jejich práce zklame.
Není to ale zrovna levná záležitost, ještě na konci článku prozradíme u prvního hlavního hrdiny cenovku. Silnice už brázdí auto s názvem Bentley S3 Continental Flying Spur. Dvoubarevná střela sjela z výrobní linky už v roce 1961.
V té době si asi tohle Bentley neříkalo, že by se někdy mohlo „dočkat“ elektrického pohonu. Opak je ale pravdou. Pohonné ústrojí se vyšplhá až k hodnotě 375 koňských sil, točivého momentu 700 N.m. a baterie se pyšní kapacitou 80 až 120 kWh.
Kde se tohle staré auto vůbec vzalo? Prý patří jednomu z největších sběratelů vozidel z Britských ostrovů. Jeho totožnost firma Lunaz odmítla prozradit, uvedla ale, že by v něm řidič rád jezdil téměř každý den. A vozit v něm bude podle svých slov i děti, právě proto do něj restaurátoři zasadili i dětské sedačky.
Autíčko vypadá nádherně z každého úhlu pohledu. Kožené čalounění, ručně vyrobené dřevěné panely uvnitř, majitel může dokonce využívat i služeb Apple CARPLAY, nové klimatizace, brzd, podvozku nebo posilovače řízení. Bát by se v autě určitě neměl, elektřina skutečně zanechala v autě výraznou stopu.
Tak tohle je prvotina Lunazu, co se Bentley týče. V plánu jsou ještě další minimálně dvě auta. Co se týče samotného Bentley, to se chystá, stejně jako řada ostatních automobilek, na konec aut na spalovací motory. V roce 2025 by měla většinu Bentley pohánět elektřina.
„Naší pozicí je dívat se na zákazníky a jejich požadavky. Kromě přechodu na elektřinu se přizpůsobíme také naší produktové řadě. Svět se zkrátka mění,“ prozradil britskému serveru Autocar boss automobilky Adrian Hallmark.
Ale zpět k přestavbě. Kolik společnost za celé své veledílo žádá? Žádné drobné nečekejte, za práci, výměnu pohonu a doladění detailů chce Lunaz po majiteli nejméně 350 tisíc liber, tedy v přepočtu asi 10 a půl milionu korun.