Z ostře střežené věznice v Nigeru uprchli nebezpeční vězni, informoval server BBC News s odkazem na tamní ministerstvo vnitra. V zařízení si trest odpykávají i džihádisté. Vládnoucí vojenská junta vyhlásila zákaz nočního vycházení a zpřísnila bezpečnostní opatření, doplnil web Arise News.
Ve věznici Koutoukale asi 50 kilometrů severozápadně od hlavního města Niamey došlo k závaznému narušení bezpečnosti. Unikl nespecifikovaný počet vězňů a předpokládá se, že jsou mezi nimi i bojovníci napojení na Al-Káidu a Islámský stát (IS).
Úřady v celém regionu Tillaberi vyhlásily pohotovost a noční zákaz vycházení. Nařízení platí jak pro chodce, tak pro motocykly, kola a motorová vozidla, upřesňuje s odkazem na informace ministerstva BBC.
Two other attempted jailbreaks at the facility – in 2016 and 2019 – were repelled.https://t.co/9veFPhJ0Hy
— TheStarKenya (@TheStarKenya) July 12, 2024
V Nigeru vládne od loňského převratu vojenská junta, ostatně jako v sousedních státech Mali a Burkina Faso. V regionu zuří válka proti islámským radikálům z Al-Káidy, IS a dalších extrémistických skupin. Boje se ale odehrávají i mezi radikály.
V minulosti došlo k několika případům, kdy bojovníci AL-Káidy napadli členy IS a naopak. Obě skupiny se považují za konkurenční a řídí se odlišnými ideologiemi. IS považuje Al-Káidu i afghánský Tálibán za odpadlíky od víry.
Pomoc Ruska
Konflikt v oblasti centrálního Sahelu neustále eskaluje od roku 2012, kdy část Mali obsadili bojovníci napojení na AL-Káidu. Povstání si vyžádalo tisíce mrtvých a tři miliony vysídlených, připomíná Arise News. V regionu vypukla humanitární krize.
Všechny tři státy vyhostily francouzské vojáky, kteří tam pomáhali útok džihádistů odrážet. S žádostí o vojenskou pomoc se obrátily na Rusko. Islámské radikály se nedaří dostat pod kontrolu, protože stále dochází ke smrtelným útokům.
V pondělí zemřelo při teroristickém útoku militantů napojených na AL-Káidu v Tillaberi 14 vojáků a 11 jich bylo zraněno. Celkem 24 vojáků je nezvěstných. K podobným incidentům tam dochází pravidelně, stejně tak k útěkům z vězení.
Z Koutoukale se pokusili vězni uprchnout už v letech 2016 a 2019. Ozbrojené síly však pokusy zmařily. Podle webu The Sudan Times jsou tam zadržováni i nebezpeční povstalci ze skupiny Boko Haram.