Roste počet důkazů o tom, že varianta koronaviru omikron je zřejmě ve srovnání s deltou mírnější. Nezpůsobuje tolik vážný průběh a hospitalizaci. Píše o tom CNN.
Podle jedné ze studií, která byla ve středu zveřejněna online jako pracovní dokument výzkumníků z Edinburské univerzity ve Spojeném království, má varianta omikron až o dvě třetiny menší riziko hospitalizace ve srovnání s deltou. Tento výzkum byl proveden ve Skotsku.
Druhá práce, zveřejněná v úterý na internetovém serveru medrxiv.org, naznačuje, že lidé nakažení omikronem měli o 80 % nižší pravděpodobnost hospitalizace ve srovnání s deltou. Jakmile však byl pacient hospitalizován, nebyl podle tohoto výzkumu provedeného v JAR žádný rozdíl v riziku závažného onemocnění.
Obě studie zahrnují předběžné údaje a dosud nevyšly v odborném časopise.
Studie ze Skotska zahrnovala údaje o 23 840 případech omikronu a 126 511 případech delty. Data se sbírala od 1. listopadu do 19. prosince. Výzkumníci z několika skotských univerzit se podrobně zabývali zdravotními následky u těchto infekcí. Zjistili, že mezi nakaženými omikronem bylo 15 hospitalizací a mezi pacienty s deltou 856 hospitalizací.
Dobrá zpráva
„I když je tato studie malá, je dobrou zprávou. Snížení počtu hospitalizací u plně naočkovaných mladých lidí o dvě třetiny ve srovnání s deltou naznačuje, že omicron bude mírnější,“ uvedl v písemném prohlášení, které ve středu rozeslalo britské Science Media Centre, James Naismith, ředitel Rosalind Franklin Institute a profesor strukturální biologie na Oxfordské univerzitě.
„Studie je rigorózní, ale jsme teprve na začátku. Může se tedy trochu změnit s dalšími údaji a další studie budou oznámeny v následujících týdnech. Je třeba poznamenat, že někteří jihoafričtí vědci již nějakou dobu tvrdí, že omikron je mírnější,“ uvedl Naismith. „Ačkoli je dvoutřetinové snížení významným faktorem, omicron může i u dvakrát očkovaných vyvolat závažné onemocnění. Pokud se tedy případy omikronu budou každých několik dní násobit, mohl by u proočkované populace vyvolat mnohem více hospitalizací než delta,“ varoval však.
Riziko reinfekce je vyšší
Omikron nejspíš umí lépe obejít přirozené protilátky. Výzkumníci zjistili, že podíl případů omikronu, které byly pravděpodobně reinfekcí u osob, které již dříve prodělaly covid, byl více než desetkrát vyšší než u delty. Údaje také ukázaly, že třetí dávka vakcíny snížila riziko symptomatické infekce omikronem o 57 procent, když od absolvování druhé dávky uplynulo nejméně 25 týdnů.
„Tyto první údaje naznačují, že u omikronu je o dvě třetiny nižší riziko hospitalizace v porovnání s deltou. Posilovací dávka vakcíny nabízí významnou dodatečnou ochranu před rizikem symptomatické infekce covidem,“ napsali vědci v článku.
Druhá práce zahrnovala údaje o 161 328 případech onemocnění covidem hlášených na celostátní úrovni v JAR v období od 1. října do 6. prosince. Výzkumníci zjistili, že mezi lidmi s omikronem bylo v tomto období hospitalizováno 2,5 % osob ve srovnání s 12,8 % osob s deltou.
Vědci ve svém článku napsali: „Jedná se o rané údaje a zjištění se mohou s postupující epidemií změnit.“