V úterý do zemí střední a východní Evropy proudily další tisíce lidí prchajících před boji na Ukrajině. Mezitím došlo k novému pokusu o vytvoření bezpečných evakuačních tras z měst bombardovaných ruskými silami. Informovaly o tom agentura Reuters a server Deutsche Welle.
Z Ukrajiny od začátku ruské invaze 24. února uprchly dva miliony lidí, přičemž se většinou jedná o ženy a děti, uvedl Úřad OSN pro uprchlíky (UNHCR). Boje v okolí mnoha měst přitom stále sílí.
„Pokud jde o ubytování, skutečně jsou chvíle, kdy je tam opravdu plno,“ řekl Witold Wolczyk z kanceláře starosty města Přemyšl nedaleko nejrušnějšího polského hraničního přechodu, který pro ukrajinské uprchlíky představuje tranzitní uzel.
„Včera večer se nám z Přemyšlu podařilo dostat 30 autobusů, jely různými směry… Snažíme se udělat maximum pro to, abychom zajistili bezproblémovou dopravu,“ podotkl.
V bundách zabalení uprchlíci v Přemyšlu usrkávali horké nápoje, zatímco čekali na autobusy směřující do různých evropských měst.
V Polsku žije přibližně 1,5 milionu Ukrajinců. I proto je země hlavním cílem mnoha z těch, kteří utekli před válečným konfliktem na Ukrajině a přečkali několikahodinové fronty na hranicích při teplotách kolem bodu mrazu. Jen během pondělí přišlo do Polska přes 140 000 lidí, uvedla dle DW v úterý polská pohraniční stráž.
Kongresové centrum nedaleko Varšavy se transformovalo na největší přijímací zařízení v zemi, které je připraveno pojmout až deset tisíc uprchlíků. Městské úřady uvedly, že ve varšavských nemocnicích se matkám, které právě dorazily z Ukrajiny, narodilo sedm dětí.
Uprchlíci v druhé vlně budou zranitelnější
Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi uvedl, že po prvním náporu uprchlíků bude pravděpodobně následovat druhá vlna zranitelnějších lidí bez zdrojů a kontaktů.
„To bude pro evropské země do budoucna složitější situace a bude potřeba ještě větší solidarity ze strany všech v Evropě i mimo ni,“ prohlásil Grandi na tiskové konferenci v Oslu.
Představitelé Evropské unie uvedli, že blok by mohl zaznamenat příchod zhruba pěti milionů lidí. Většina prchajících zatím zůstává v zemích sousedících s Ukrajinou v čele s Polskem, které jich zatím přijalo přes milion.
Mezinárodní záchranný výbor (IRC) řekl DW, že důsledky války na Ukrajině budou dlouhodobé a bude třeba nalézt řešení pro podporu vysokého počtu uprchlíků.
„Je to situace, která se pravděpodobně v dohledné době nezlepší,“ řekla ředitelka globální komunikace IRC Nancy Dent. „Potřebujeme, aby lidé měli zaručený přístup k práci, mohli si pronajímat domy, abychom se ujistili, že se opravdu znovu postaví na vlastní nohy,“ upozornila. Kromě fyzické podpory bude podle Dent „potřeba psychologické podpory rovněž obrovská“.
V úterý Organizace spojených národů dle Reuters potvrdila úmrtí 474 civilistů na Ukrajině od začátku ruské invaze 24. února. Skutečný počet obětí je podle OSN pravděpodobně mnohem vyšší, přičemž statisíce lidí jsou kvůli bojům odříznuty od pomoci.