Při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy zemřelo za posledních 24 hodin 51 Palestinců, informovalo dnes podle agentury AP tamní ministerstvo zdravotnictví. Dalších 115 lidí bylo podle něj zraněno. Úřady v Gaze ovládá palestinské teroristické hnutí Hamás, s nímž Izrael vede od jeho útoku v říjnu 2023 válku.
Počet Palestinců, kteří během této války zemřeli při izraelské odvetné ofenzivě, tak stoupl na nejméně 52.243, uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Tyto údaje nerozlišují mezi civilisty a členy teroristických skupin, podle dřívějších informací úřadů OSN je ale většina obětí z řad civilistů a další tisíce mrtvých jsou zřejmě v sutinách domů zničených masivním izraelským bombardováním. Přes 117.600 dalších Palestinců bylo také v této válce zraněno, uvedly dnes tamní úřady.
Válka v Gaze začala 7. října 2023 bezprecedentním teroristickým útokem Hamásu na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí, většinou rovněž civilistů, a 251 osob unesli do Gazy jako rukojmí. Většinu z nich propustili během dvou příměří výměnou za Palestince z izraelských věznic, v Gaze zůstává ale ještě šest desítek unesených, z toho více než polovina už zřejmě nežije.
Gaza Health Ministry reports 51 deaths from Israeli strikes, bringing overall toll to over 52,000https://t.co/1SMiMA3oYH
— Economic Times (@EconomicTimes) April 27, 2025
Zatím poslední klid zbraní v Gaze se podařilo dojednat Spojeným státům, Kataru a Egyptu letos v lednu. Po dvou měsících, 18. března, ale izraelská armáda obnovila letecké útoky a pak i pozemní operaci v Gaze. Už 2. března také izraelská vláda přestala na toto palestinské území pouštět humanitární pomoc a od té doby se tam žádné nové dodávky jídla ani zdravotnické pomoci nedostaly. Vláda to zdůvodňuje tím, že chce nátlakem Hamás přimět k propuštění rukojmích. S tím ale nesouhlasí mnozí Izraelci, včetně řady příbuzných unesených, podle nichž jejich návrat domů zajistí jen dohoda a klid zbraní.
Tento týden také ministři zahraničí Německa, Francie a Británie ve společném prohlášení vyzvali Izrael, aby umožnil dodávky potravin a zdravotnického materiálu do Gazy. Uvedli, že humanitární pomoc nesmí být používána jako politický nástroj a Izrael musí podle mezinárodního práva umožnit její neomezený průchod. Blokáda pomoci je podle těchto tří evropských ministrů „netolerovatelné“ opatření, které vystavuje palestinské civilisty nebezpečí „hladu, epidemií a smrti“.