Běloruský soud v úterý odsoudil novinářku za vyzrazení lékařského tajemství k šesti měsícům vězení. Rozporovala oficiální výroky o smrti demonstranta, který měl být podle úřadů v době úmrtí pod vlivem alkoholu, píše agentura Reuters a AP.
Kacjaryna Barysevič z místního zpravodajského serveru Tut.by uvedla, že protestující Roman Bondarenko v době své smrti v krvi neměl alkohol. Úředníci tvrdili, že při opilecké rvačce utrpěl smrtelná zranění, zatímco podle jeho spojenců ho surově zbili příslušníci bezpečnostních sil.
Lékař Arcjom Sarokin, který Bondarenkovu lékařskou zprávu s novinářkou sdílel, od soudu odešel s podmíněným trestem.
Smrt jednatřicetiletého aktivisty jen přilila olej do ohně v měsících masových protestů proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Násilné zásahy proti demonstrantům vedly západní země k uvalení sankcí vůči Minsku, Rusko naopak zemi vyjádřilo podporu.
Úřady uvedly, že odhalení informací o Bondarenkovi představuje hrozbu pro veřejnou bezpečnost.
„Jediným spravedlivým rozsudkem v tomto případě by bylo úplné osvobození. Kacja ani Arcjom se nedopustili žádného zločinu,“ řekla šéfredaktorka Tut.by Marina Zolotova pro rozhlasovou stanici Euroradio zaměřenou na Bělorusko se sídlem v Polsku.
Příznivci šestatřicetileté Barysevič po vynesení rozsudku křičeli: „Milujeme tě, Kacjo!“ ukázaly záběry sdílené na sociálních sítích.
V listopadu byl Bondarenko zadržen policií po střetu s neznámými lidmi, kteří odstraňovali červené a bílé pásky (symboly opozice proti Lukašenkovi) z plotu na nádvoří v Minsku.
O několik hodin později byl Bondarenko odvezen v bezvědomí z policejní stanice do nemocnice. Podle policie a zdravotníků zemřel druhý den následkem svých zranění, která utrpěl během bití neidentifikovanými lidmi.
Opozice tvrdila, že byl brutálně zbit policií, úřady jakékoli zapojení policie do jeho smrti popřely.
Úterní rozsudek je jedním z mnoha. Západ je zásahy proti novinářům znepokojen.
V Bělorusku v poslední době u novinářů probíhají policejní prohlídky. V únoru soud dvěma žurnalistkám udělil trest odnětí svobody na dva roky za natáčení protestů.
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bachelet varovala před krizí lidských práv. Běloruští diplomaté uvedli, že je jejich země osočována neprávem, informovala agentura Reuters.
Americké velvyslanectví rozsudek důrazně odsoudilo a ve svém prohlášení konstatovalo, že „útoky úřadů proti pravdě a proti novinářům a dalším, kteří pravdu odhalují, pokračují v nezmenšené míře“.
Běloruská asociace novinářů odsoudila verdikt soudu jako součást vládní snahy umlčet nezávislá média. „Úřady zahájily bezprecedentní represi proti novinářům, některé uvěznily, jiné zastrašovaly a vykázaly ze země,“ prohlásil podle AP předseda sdružení Andrej Bastunec.
Kolegové novinářky odsoudili její obvinění jako „cynické a absurdní“ a požadovali její okamžité propuštění.
Hlavní opoziční vyzývatelka Lukašenka Světlana Tichanovskaja, která byla nucena zemi opustit, uvedla, že podle úterního rozsudku se „pravda pro režim stala zločinem“. V úterý běloruské úřady informovaly, že usilují o její vydání.